V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Kvůli digitalizaci televize se v Česku zdvojnásobil podíl uživatelů satelitů

  • ČTK
  • 05. 09. 2012 12:49

Kvůli přechodu Česka na digitální televizní vysílání se v posledních pěti letech zdvojnásobil podíl uživatelů satelitního příjmu signálu. Satelit pro svůj první televizor využívá třetina Čechů. Celkově digitální signál přijímá 97 % populace. Vyplývá to z průzkumu STEM/MARK pro Český telekomunikační úřad.

Na satelit během digitalizace televizního vysílání nejčastěji přecházeli majitelé individuálních analogových antén, kteří o signál postupně přicházeli.

Nejrozšířenější způsob příjmu televizního signálu je přes anténu a digitální set-top box nebo tuner, který využívá 46 % populace. Z toho přes společnou televizní anténu 22 %. Kabelovou televizi má 19 % uživatelů, internetovou IPTV pak jen 2 %.

Přibližně dvě třetiny domácností mají maximálně pět let starý televizor. Zhruba 46 % má doma LCD televizor a 14 % plazmu. Zbytek tvoří klasické CRT televize. Obraz ve vysokém rozlišení HD přijímá třetina bytů, i když televizor s HD rozlišením má téměř polovina domácností.

Přechod Česka z analogového na digitální pozemní TV vysílání trval od roku 2008 do první poloviny letošního roku. V současnosti pokrývá první veřejnoprávní síť 99,9 % obyvatel, druhá komerční (Nova a Prima) 99,6 % a třetí 96,3 %. Čtvrtou síť letos od Telefóniky převzala společnost Digital Broadcasting. Pokrytí překonalo 50 % a do konce roku by se mělo zvýšit na 70 %.