Lagardere může rádio BBC přejmenovat na Zet

Regulátor posvětil první krok na cestě k naplnění projektu zpravodajsko-informačního rádia. Zbývá dotáhnout změnu programové náplně.

Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz

Šéf Lagardere v Česku Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz

Tuzemské rádio BBC se přejmenuje na Zet. O změnu názvu požádal provozovatel stanice, společnost BBC Radiocom (Praha), která projde obdobnou změnou a přejmenuje se na RadioZet. Změny dnes odsouhlasila rada pro vysílání. Francouzský koncern Lagardere (též Frekvence 1, Evropa 2, Bonton, Dance), který rádio BBC před dvěma lety koupil od Britů, tak udělá první větší krok k naplnění svého projektu zpravodajsko-informačního rádia. „Umožní nám to jasné oddělení českého vysílání rádia od přebíraného anglického programu BBC World Service,“ řekla ČTK mluvčí české pobočky Lagardere Radka Pilzová. Změny podle ní nastanou do jednoho až dvou měsíců a týkat se budou se především identifikačních znělek rádia.

Souhlas regulátora se změnou názvu přichází nedlouho poté, co Lagardere na sněmovní půdě prezentovala smír s veřejnoprávním Českým rozhlasem. Ten s anglickým vysíláním BBC, respektive firmou BBC Radiocom (Praha) sdílel frekvence do jara 2013 (vysílal na nich program svého zpravodajského rádia Česko), po převzetí BBC koncernem Lagardere ale plánovanou změnu komerčního vysílání u regulátora komplikoval. Dohoda prezentovaná začátkem letoška má Lagardere umožnit hladce dotáhnout nezbytnou změnu licence, rozhlas zase získal od komerčních hráčů souhlas s novelou umožňující vstup jeho čtvrtého okruhu Plus do analogového éteru (na VKV).

Po změně názvu je druhým krokem proměny BBC na Zet úprava struktury programu - jde jednak o to, zda Lagardere může z vysílání vyřadit bloky dodávané Českým rozhlasem, jednak o to, zda může do vysílání zařazovat hudbu. Obojí Lagardere už zkusil, za obojí dostal od regulátora pokutu.

Rozhlasový koncern nyní ústy své mluvčí uvádí, že „nynější souhlas se změnou [názvu] na spory s radou pro vysílání žádný dopad nemá“, nicméně má se za to, že zmíněná dohoda s veřejnoprávním rádiem koncernu usnadnila cestu k hladkému schválení i dalších žádostí směrem k regulátorovi.

Plán přejmenovat BBC na Zet je starý skoro dva roky, šéfové Lagardere ho novinářům představovali na jaře 2013, společně se záměrem investovat do rádia 22 milionů Kč ročně. Kvůli sporům ohledně změny licence ale projekt dosud jede v úsporném módu. Situace došla tak daleko, že vznikající rádio se začátkem letoška, aby ušetřilo, zbavilo šéfredaktora Marka Milera.

Sdílejte