Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Lagardere na vlnách BBC vysílá Studio Zet a spustilo zpravodajský web Zet.cz

Logo rádia Zet vzniklo in-house

Logo rádia Zet vzniklo in-house

Tři měsíce od převzetí tuzemského vysílání rádia BBC, v sobotu 1. června skupina Lagardere spustila zpravodajský web Zet.cz, který nazývá byznysovým a slibuje „rychlý přehled ze světa byznysu, vědy, kultury a společnosti“, a do vysílání zařazuje programový blok Studio Zet, denně mezi 8. a 11. a 13. a 16. hodinou, tedy v časech určených na vlnách BBC češtině.

„Naší ambicí není další server s minutovým zpravodajstvím,“ říká k Zet.cz Lubor Zoufal, ředitel on-line divize Lagardere Active ČR. „Chceme přinášet nadhled, kontext a šetřit našim návštěvníkům čas. Přehlednost, jednoduchost a užitečnost jsou charakteristiky, které definují informace a služby pro byznys postupně představované na webu Zet.cz.“

Na webu se také nabízí stream Rádio Zet, celodenní vysílání odvozené od Studia Zet. K dispozici jsou zároveň záznamy tři dny zpětně. Firma slibuje i mobilní aplikaci. Rozhlasovým vysíláním i webem Zet.cz hodlá Lagardere zasáhnout náročnější posluchače, manažery na všech úrovních řízení, vedoucí pracovníky a lidi s vyšším vzděláním. Staví proto specializovanou redakci.

Dál přitom trvá spor Lagardere s Českým rozhlasem ohledně licenčních podmínek tuzemského vysílání BBC. Týká se celoplošné licence, kterou prostřednictvím firmy BBC Radiocom vlastnila britská BBC. S tou Český rozhlas spolupracoval až do letošního převzetí firmy koncernem Lagardere. Strany se teď nemohou shodnout na interpretaci licenčních podmínek, konkrétně jestli z nich vyplývá povinnost Lagardere spolupracovat s Českým rozhlasem, tedy přebírat jeho vysílání právě v časech 8 až 11 hodin a 13 až 16 hodin, jak to bylo do konce února.

„My se rozcházíme v právní interpretaci, ukáže se na rozhodnutí velké vysílací rady nebo případně soudu, kdyby kdokoli do toho sporu šel, jaká ta interpretace je správná,“ řekl v rozhovoru pro ČTK náměstek generálního ředitele pro program a vysílání Českého rozhlasu René Zavoral.

V uplynulém měsíci se rozhlas zároveň obrátil na Městský soud v Praze, který má posoudit souhlas vysílací rady se samotným převodem BBC Radiocom pod Lagardere Active ČR. I tato kauza je zatím na začátku.

Rozhlas poté, co mu loni nevyšlo rozšíření spolupráce s BBC v rámci zpravodajského vysílání, mezitím vyhlásil plán postavit de facto konkurenční projekt rádiu Zet, totiž převést současné vysílání stanice mluveného slova Český rozhlas Plus na VKV, pokrýt tak kolem 40 % území, hlavně velká města, a získat tím 50 tisíc posluchačů. Existenci čtvrtého celoplošného okruhu ale komplikuje zamítavý postoj vlády k příslušné poslanecké novele zákona o Českém rozhlasu.

Lagardere s programem Zet díky vysílání v síti původně vlastněné BBC, s 12 lukrativními vysílači v krajských městech, plánuje do dvou let získat 80 tisíc posluchačů denně, do tří let 100 tisíc. Roční investice má činit 22 milionů Kč, návratnost se počítá do pěti let.

Pokrytí rádia BBC v České republice. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV

Pokrytí rádia BBC v České republice. Zdroj: licenční podmínky BBC, RRTV