Lagardere žádá o povolení vysílat na BBC hudbu

Díky dohodě s Českým rozhlasem se komerčnímu rádiu přiblížila možnost konečně dotáhnout projekt zpravodajsko-informačního rádia Zet.

Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz

Šéf Lagardere v Česku Michel Fleischmann má konečně důvod k radosti. Foto: Profimedia.cz

Rádio BBC chce v Česku do své licence zakotvit podmínku „výslovně umožňující zařazování hudby do bloků v českém jazyce“. Právě tak o to regulační radu pro vysílání žádá rozhlasový koncern Lagardere prostřednictvím své dceřiné firmy BBC Radiocom (Praha), jež rádio BBC provozuje. Žádost podal v pondělí 5. ledna.

Lagardere už hudbu na BBC vysílá, dosud se ale za tuto praxi potýkala s postihy právě ze strany regulátora. Ten zároveň dosud neumožnil přejmenovat program BBC na Zet, jak Lagardere plánuje. Nynější žádost koncernu, který v Česku provozuje hlavně rádia Frekvence 1 a Evropa 2, přišla radě jen pár dní před tím, než Lagardere společně s Českým rozhlasem oznámila poslancům zabývající se mediální problematikou, že jejich šéfové došli ke smírnému řešení ohledně novely vysílacích zákonů, jež má umožnit Českému rozhlasu uvést jeho čtvrtý okruh Český rozhlas Plus plnohodnotně na velmi krátké vlny (VKV).

Lagardere tak souhlasila s tím, že svému veřejnoprávnímu konkurentovi umožní vstup do nejfrekventovanější části éteru. Zároveň si však pojistila, že Český rozhlas Plus hudbu vysílat nebude (v konsensuálním návrhu rozhlasu a komerčních rádií se hovoří o zaměření „výlučně na zpravodajství, publicistiku a vzdělávací pořady“) a že nebude moci ani vydělávat na reklamě či sponzoringu (vyjma kulturních a sportovních přenosů).

„Dokonce jsme se dohodli na jistém řešení kauzy BBC,“ řekl poslancům na zmíněné schůzi toto úterý Michel Fleischmann, prezident české pobočky mediálního koncernu Lagardere. Když Médiář zjišťoval, v čem přesně spočívá přínos dohody pro Lagardere a jeho program BBC, Fleischmann pouze odkázal právě na čerstvě podanou žádost o změnu licenčních podmínek.

Dohoda tak může komerčnímu koncernu přinést konec obstrukcí kolem chystané nové podoby programu BBC. Od doby, co jej Lagardere na přelomu let 2012 a 2013 získala, totiž Český rozhlas komplikoval jeho proměnu: nejprve proti prodeji britského rádia Francouzům protestoval slovně, následně jej napadl u antimonopolního úřadu, pak transakci žaloval soudu, ale neuspěl, a to ani u Nejvyššího správního soudu. Mimo to regulátor opakovaně Lagardere pokutoval za to, jednak že už nevysílá bloky dodávané Českým rozhlasem (sankce 100.000 Kč), jednak že do vysílání zařazuje hudbu (200.000 Kč). Schválení aktuální žádosti o změnu licence by těmto problémům Lagardere zamezilo. Pokud přitom výše popsanou dohodu rozhlasu s komerčním sektorem přivítali poslanci a rozhlas se navíc zavázal ke vstřícnosti vůči Lagardere, dá se očekávat, že ani regulační rada pro vysílání nebude už klást překážky.

„Osobně věřím, že se rádio Český rozhlas Plus, které má v blízké době vzniknout na FM, stane zdatným konkurentem rádia Zet (BBC) a obohatí tak český éter,“ prohlásil ve čtvrtek v oficiální tiskové zprávě Michel Fleischmann. Zcela tak změnil dosavadní rétoriku, která byla dosud vyostřená a nepřátelská, a to z obou stran sporu - i ze strany rozhlasu. Možnost zařadit hudbu a přejmenovat rádio BBC na Zet umožní koncernu Lagardere přijít s novou podobu programu, kterou plánoval už na květen 2013do níž chtěl jen v prvním roce investovat 22 milionů Kč. Do dvou let přitom očekával denní poslechovost 80.000 lidí. BBC/Zet nyní poslouchá 21.000 lidí, jen o tisíc víc než Český rozhlas Plus. Ten přitom vysílá jen na středních vlnách a v digitálních sítích.