V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Legenda německé televizní zábavy končí

Ke konci show Wetten das? přispěly příliš nebezpečné sázky.

Jednu ze sázek prohrála herečka Faye Dunaway, musela pak točit pivo na Oktoberfestu. Vlevo moderátor Thomas Gottshalk. Foto: Profimedia.cz

Jednu ze sázek prohrála herečka Faye Dunaway, musela pak točit pivo na mnichovském Oktoberfestu. Vlevo dlouholetý moderátor show Thomas Gottshalk. Foto: Profimedia.cz

Po třiatřiceti letech se němečtí diváci v létě rozloučí s velkou sobotní show Wetten dass?, která v dobách své největší slávy - za moderování Thomase Gottschalka - dosahovala sledovanosti až 18 milionů diváků.

Wetten dass? vymyslel na počátku osmdesátých let moderátor Frank Elstner. Jeho cílem bylo nabídnout divákům pestrý televizní večer s lidmi, kteří mají neobvyklé koníčky, doplněný o německé i mezinárodní hvězdy a hudební vystoupení. Už první program v roce 1981 vidělo 15 milionů lidí v Německu, Rakousku a Švýcarsku, jeho další epizody se přehouply před hranici 20 milionů.

Pořad se vysílal živě pokaždé z jiného města, nejčastěji z velkých hal. Součástí byla i sázka moderátora s daným městem. Jeho obyvatelé měli v průběhu pořadu vyplnit nějaký úkol, například dát dohromady stočlenný sbor, přijít v kroji nebo třeba zatancovat na náměstí na klip Michaela Jacksona Thriller – vždy v určitém počtu.

Produkčně nesmírně náročný projekt (vysílalo se kolem šesti epizod ročně) bavil diváky mimo jiné i tím, že se v něm objevovali zcela obyčejní lidé s někdy neuvěřitelnými, někdy mimořádně zábavnými schopnostmi, které živě prokazovali přímo ve studiu nebo v přímém přenosu z různých atraktivních míst. Na otázku, zda jimi stanovený cíl splní, či nikoli, byly dotazovány přítomné celebrity. A právě tyto sázky se nakonec staly i příčinou jeho zániku.

Už od počátku byly totiž vedle sázek spojených s koníčky či povoláním – například jeden ze soutěžících byl schopen pouhým dotekem jazyka rozpoznat jakýkoli druh jím pěstovaných stovky kaktusů, jindy viděli diváci zubaře, který pouze podle pohledu do ústní dutiny identifikoval kteréhokoli ze svých dvou set pacientů - v pořadu zařazeny i takové, které vyžadovaly mnohdy náročné fyzické schopnosti a byly do určité míry nebezpečné. Slavnou se stala například sázka, při níž pilot vrtulníku dokázal na stadionu v Dortmundu otevírákem připevněným na spodní lištu stroje otevřít postupně čtyři láhve s pivem umístěné u rohových praporků.

Samozřejmě že se všechny tyto sázky zkoušely bez publika a testovaly i z hlediska bezpečnosti. Přesto to nestačilo. Sázka, při níž se fyzicky zdatný student Samuel Koch vsadil, že dokáže s pomocí zvláštního zařízení připevněného na nohou přeskočit čtyři pomalu jedoucí automobily, bohužel skončila 4. prosince 2010 v přímém přenosu jeho vážným zraněním s trvalými následky – dodnes je na invalidním vozíku. Moderátor Gottschalk vysílání pořadu vzápětí ukončil a v lednu 2011 oznámil, že ve Wetten dass? skončí – rozloučil se speciály k třicátému výročí vzniku relace na podzim téhož roku.

Po dlouhém výběru jej v roce 2012 nahradil moderátor Markus Lanz (mimo jiné moderuje v ZDF úspěšnou talkshow), který měl velmi nevděčnou úlohu – stín neštěstí na pořadu stále ulpíval, kritika jej neustále srovnávala s Gottschalkem a sledovanost klesala. Byla to jen otázka času.

Nakonec přišel konec dřív, než se čekalo. Lanz ve vysílání 5. dubna z Offenburgu oficiálně oznámil, že Wetten dass? skončí v létě 2014. I přes kritiku se dívalo jen v Německu 6,8 milionu diváků. Konkurence v podobě talentové show Německo hledá SuperStar, v níž nyní působí Gottschalk, na RTL dosáhla pouze polovičního výsledku.

V sobotu 5. dubna byla hostem show herečka Cameron Diaz. Foto: Profimedia.cz

V sobotu 5. dubna byla hostem show herečka Cameron Diaz. Vlevo moderátor Markus Lanz. Foto: Profimedia.cz

Pravda ovšem je, že se koncept show za dobu své existence poněkud vyčerpal. Současné pořady podobného typu jsou mnohem dynamičtější, pracují s celou řadou dalších miniformátů a i moderace je jiná. Za všechny lze jmenovat jeden úspěšný příklad, sobotní pořad britské ITV Ant and Dec’s Saturday Night Takeaway.

ZDF sice přichází o vlajkovou loď své zábavy, ale současně se jí otevírají nové možnosti, jak koncipovat sobotní primetime. Jak se ukázalo, investice do nových původních kriminálních filmů přinesla své ovoce, bezpečně porážejí konkurenci i v kategorii mladých diváků. Podle všeho se ale druhá německá veřejnoprávní televize bude snažit hledat nějaký jiný formát zábavné show. Už nyní se poohlíží na trhu po lidech, kteří by něco takového uměli dělat.

Koncept Wetten dass? ale stále žije v zahraničí – dodnes se vysílají jeho verze v Řecku a Rusku, nedávno přišla zpráva, že by se měl adaptovat i ve Spojených státech.