V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Lékárna Benu otvírá v Hradci. Do konce ledna plánuje mít 200 prodejen

Společně s nákupním centrem Aupark se v Hradci Králové v pátek 11. listopadu otevře další pobočka sítě lékáren Benu. Ta letos otevřela celkem šest nových prodejen a do konce roku jich chce mít dvě stovky. „Do konce tohoto hospodářského roku, tedy do konce ledna 2017, plánujeme mít v Česku okolo 200 lékáren,“ říká generální ředitel Benu Česko Sebastian Ring. Kde budou otevřeny další pobočky, zatím Benu nechce zveřejňovat, doplňuje pouze, že se jednalo o akvizice.

Momentálně je v Česku 188 lékáren Benu, z toho je 133 vlastních a 55 ve formě franšízingu. Z letošních nových šesti poboček jsou dvě franšízové - v Plzni a v Přelouči. Zbylé čtyři lékárny - v Teplicích, na Praze šest a dvě v Rumburku - byly přidány do řetězce formou akvizice.

Kolik poboček v příštím roce Benu otevře, zatím není známo. Na otázku Retailku odpovědělo vedení firmy, že investice určené na expanzi nemají finanční limit. Omezení prý momentálně určuje pouze trh, na kterénemžm není dostatek lékáren, které by byly na prodej. Aktivity lékáren Benu podpořilo loni i spuštění e-shopu, na kterém je teď dostupných kolem 10.000 položek a napřesrok se má sortiment rozšířit o dalších až 5.000 položek.

Tři top hráči lékárenského trhu

Největším hráčem na lékárenském trhu v Česku zůstává Dr. Max investiční skupiny Penta s 390 pobočkami. Za loňský rok prodal Dr. Max podle iDnes.cz léky za 13,8 miliardy Kč. Benu letos podle svého šéfa e-commerce Michala Macourka pro deník E15 očekává obrat ve výši 100 milionů Kč. Tyto dva řetězce za poslední roky konsolidovaly velké množství malých lékáren, což ministerstvo zdravotnictví a farmaceuti považují do budoucna za vážný problém v rámci monopolizace lékárenství. Vysílal o tom na sklonku loňska Český rozhlas

Do boje o třetí místo na trhu se letos v březnu pustila brněnská investiční skupina DRFG, která představila svůj projekt lékáren Na zdraví! Ambicí Davida Rusňáka, majitele DRFG, je vybudovat do konce letošního roku síť o 16 lékárnách získaných akvizicí. Do čtyř let plánuje obrat 1 miliardu Kč, do projektu investuje zatím 300 milionů Kč. Momentálně síť disponuje 10 prodejnami.