Lékárny Benu loni rostly o 11 %, mateřský Phoenix otevřel další sklady léčiv

Nový sklad pro léčiva vybudovala firma Phoenix v Brně

Nový sklad pro léčiva vybudovala firma Phoenix v Brně

Farmaceutická firma Phoenix lékárenský velkoobchod vybudovala a uvedla do provozu nové distrubuční a skladovací centrum v Brně, které bude sloužit tuzemským i  středoevropským odběratelům, převážně z řad distribučních společností. Nové sklady bude využívat i dceřinná síť lékáren Benu, která loni vyrostla v tržbách o 11 %, tedy stejně jako v roce 2016. Její tržby se zvýšily z 3,7 miliardy Kč na 4 miliardy. Zisk před zdaněním přesáhl 250 milionů. E-shop se na tržbách podílí zatím přibližně 5 %. Za rok 2017 ale rostl o 200 %, letos Benu očekává další navýšení, aspoň o 50 %. 

V lékárnách Benu nakoupí měsíčně okolo 1,5 milionu zákazníků. Online se vyřídí v průměru 2.000 objednávek denně. V současné době čítá síť přes 210 lékáren po celém Česku, ještě letos by se jejich počet měl přiblížit 230. Síť staví především na klientském servisu. V rámci této strategie zvádí ve vybraných lékárnách specializované konzultační místnosti. Jedná se například o měření diabetu nebo dermatologické poradenství. Na prodej dermokosmetiky se zaměřuje také konkureční lékárenská síť Dr. Max.

Kromě brněnského skladu provozuje Phoenix ještě další dva, v Praze a ve Vysokém Mýtě, skladovací prostory v Brně přidává jako odpověď na rostoucí poptávku, která stoupá v důsledku trendu optimalizace dodavatelského řetězce na straně výrobců. Celkově disponuje firma v Česku kapacitou větší než 40.000 míst, což je nejvíc na trhu. „Naše stávající logistické kapacity v České republice byly už téměř plně využité. Získáváme možnost účastnit se i velkých nadnárodních tendrů, což plně zapadá do naší expanzní strategie ve středoevropském prostoru,“ uvedl Petr Dvořák, obchodní ředitel Phoenix.

Nová budova Phoenixu má 10.500 metrů čtverečních a její kapacita přesahuje 20.000 skladovacích míst. Jedná se o největší sklad léčiv v Česku. Nabízí možnost skladování ve všech teplotních režimech. Okolo 19,000 paletových míst funguje v takzvaném „ambientním režimu“, při teplotě v rozmezí 15 až 25°C, případně 15 až 30°C. Dalších 560 paletových míst je určeno pro skladování léčiv při teplotách mezi 2 až 8 °C s možností zdvojnásobení kapacity. Pro psychotropní léčiva, cytostatika a zboží vysoké hodnoty je aktuálně vyčleněno přibližně 800 míst. Součástí areálu jsou i prostory pro doprovodné aktivity výrobního charakteru s certifikací SDP.

Český Phoenix patří do skupiny Phonix Group, která sídlí v německém Mannheimu a je evropských lídrem v distribuci léčiv. Na českém trhu začala působit v roce 1992. Aktuálně dodává léčiva a další produkty v hodnotě více než 40 miliard Kč především lékárnám a nemocnicím a dále z konsignačních, servisních a celních skladů i ostatním distributorům. Poslední tři roky firma poskytuje služby pro 8 zemí převážně východostředoevropského regionu pro 6 výrobních firem.