V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Lékárny Dr. Max zavádí garantovanou nástupní mzdu a zvedají platy

Nedostatek zaměstnanců postihl kromě maloobchodních řetězců i lékárenský byznys, největší české síti lékáren Dr. Max aktuálně chybí až 230 lékárníků a farmaceutických asistentů. Největší nedostatek je v severozápadních Čechách a v Praze. Síť lékáren chce potenciální zájemce nalákat na nově garantovanou výši nástupní mzdy, ta má být pro lékárníka 40.000 Kč hrubé mzdy, pro asistenty pak 26.000 Kč. Ke garantované výši se počítá i motivační složka, která se procentuálně odvíjí od základu mzdy. Nové podmínky jsou platné od 1. července.

„Celý lékárenský trh se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil a jestliže provozujeme víc než 420 lékáren, je jasné, že se tento trend do jisté míry týká i nás,“ uvedl Daniel Horák, generální ředitel firmy Česká lékárna holding, která síť lékáren provozuje. Firmu vlastní investiční skupina Penta. Za výhodu garantované nástupní mzdy Horák považuje kromě její výše také transparentnost. „Každý, kdo uvažuje o nástupu do sítě Dr. Max zároveň ví, jaké podmínky může očekávat,“ řekl generální ředitel sítě.

Spolu s garantovanou mzdu chce Dr. Max od října zvednout mzdy stávajícím zaměstnancům lékáren. „Nejde nám jen o povzbuzení náboru, ale samozřejmě i o stabilizaci lidí, o jejichž práci se úspěch Dr. Max opírá,“ uzavřel Daniel Horák. Tento krok se dotkne více než 3.500 zaměstnanců sítě lékáren.

Na nedostatek zaměstnanců v lékárnách upozorňuje také Michal Jurča, provozní ředitel sítě lékáren Benu. „V lékárnách Benu preferujeme dlouhodobou strategii před jednorázovými akcemi. Platy pravidelně navyšujeme, máme propracovaný systém benefitů, který neustále rozvíjíme, a dbáme i na další vzdělávání,“ uvedl Jurča a dodal: „Je pravda, že pokud dochází ke zvyšování mezd ve všech oborech, je nutné hledat cesty pro navýšení také v segmentu lékáren. Je však na každém provozovateli, jakou zvolí strategii. Touto strategií se spustí spirála, která bude mít dopad hlavně na malé lékárny.“