Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Léko: za Balšínka byly v Lidovkách až stotisícové rozdíly v platech

Loňská ztráta Lidových novin činila 45 milionů Kč, tvrdí současný šéfredaktor listu s odvoláním na majitele Andreje Babiše.

István Léko v pražské redakci České pozice. Foto: Richard Cortés, Česká pozice

István Léko ještě v redakci České pozice, kterou za Babišovy peníze vedl před Lidovkami. Foto: Richard Cortés

Spor webu Echo24.cz, který provozuje bývalý šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek, a ministra financí a majitele zmíněného listu Andreje Babiše má dohru na dnešních komentářových stránkách deníku. Současný šéfredaktor LN István Léko se tam vrací k argumentu, který Babiš použil v pondělí na tiskové konferenci vlády, totiž že bývalí redaktoři v čele s Balšínkem „vytunelovali Lidové noviny a udělali tam mínus 50 milionů ztrátu“.

Léko tento údaj mírně koriguje - s odvoláním právě na Babiše uvádí, že loňská ztráta Lidových novin činila 45 milionů Kč. Babiš totéž řekl Daniele Drtinové ve čtvrtečním rozhovoru v České televizi.

K hospodaření podniku a také k odchodu lidí, kteří s Balšínkem později vytvořili redakci webového Echa, se šéfredaktor LN vyjádřil v reakci na rozhovor moderátora Lukáše Dolanského, někdejšího šéfa domácího oddělení LN, s poslancem ODS Markem Bendou v úterních Událostech, komentářích České televize.

„Pane Bendo, pane Dolanský, pravda je taková, že nikoho z redaktorů LN, kteří následovali bývalého šéfredaktora Dalibora Balšínka do nového projektu, jsem nevyhodil. Naopak, některé jsem dokonce přemlouval, aby zůstali. Všichni odešli dobrovolně. Asi správně tušili, že skončila jedna éra – pro ně osobně možná skvělá, pro LN ovšem i krutá,“ vzkazuje Léko.

„Když jsem v prosinci přišel do LN, viděl jsem ošklivou realitu. Silně poddimenzovaná redakce, zrušená vlastní sportovní a zahraniční oddělení, málo původních informací (skoro třetinu obsahu tvořily agenturní zprávy, nejvíce ze všech placených deníků). K tomu extrémní, až stotisícové rozdíly v platech (mzdy a benefity několika vyvolených by stačily na provoz několika zahraničních oddělení i s rozpočtem na cesty),“ tvrdí šéfredaktor.

„V době nástupu mého předchůdce v roce 2009 průměrný prodaný náklad Lidových novin stále ještě přesahoval 60 tisíc výtisků průměrně denně. Když Dalibor Balšínek odcházel, toto číslo bylo skoro o polovinu nižší a ztráta LN za rok 2013 se podle vyjádření majitele Mafra Andreje Babiše vyšplhala na 45 milionů korun,“ uvádí také Léko.

Podle oficiálních čísel kanceláře ABC, která náklady audituje, v červnu 2009, kdy ještě noviny vedl Veselin Vačkov, prodával list 62.703 výtisků, v říjnu 2013, posledním celém měsíci, po který Balšínek LN řídil, pak deník vykázal 37.303 prodaných výtisků.

Léko Lidovým novinám šéfuje od prosince 2013, předtím od prosince 2010 vedl web Česká pozice, jehož byl Babiš - jak se včera vyjádřil v MF Dnes - „tři roky hlavním sponzorem“. Česká pozice letos zfúzovala s Mafrou, hospodaření webu za roky 2010 až 2012 skončilo ztrátou skoro 30 milionů Kč. Obsah České pozice je teď součástí tištěných i webových Lidovek.