„Lepší sedět v deratizační komisi,“ zoufá si nový radní ČTK

Čerstvý radní Aleš Mareček prohlásil, že atmosféru jako v Radě ČTK ještě nikde nezažil.

Aleš Mareček kritizuje průběh zasedání Rady ČTK

Aleš Mareček kritizuje průběh zasedání Rady ČTK

Radní ČTK Aleš Mareček (za ČSSD) by raději seděl v deratizační komisi než na současných zasedáních Rady ČTK. Vzrušenou kritiku toho, jak schůze Rady ČTK probíhají, přednesl na dnešním jednání kontrolního orgánu veřejnoprávní agentury. Stalo se tak po táhlé debatě o tom, zda na internetu uveřejnit tabulku evidující docházku jednotlivých radních.

Návrhu Angeliky Bazalové (za Piráty) se radní věnovali už na červencovém jednání. „My tady nejsme od toho, abychom řešili interní spory. Nepřipadáte si trapně? Já teda strašně. Tady je atmosféra, že je lepší sedět v nějaké deratizační komisi, nezlobte se na mě. Mně přijde, že tady každý na druhého něco hledá, něco na něm nenávidí,“ prohlásil Mareček, pro něhož to bylo teprve druhé jednání, zvolen byl totiž začátkem července. Obdobnou atmosféru, jak řekl, ještě za dlouhé roky strávené v obecních zastupitelstvech a představenstvech firem nikdy nezažil. „Měli bychom pracovat ve prospěch ČTK, nikoli ve prospěch svůj,“ zdůraznil.

Tabulka na webu bude. Docházka jednotlivých radních je sice součástí každého zápisu, podle Bazalové ale díky ní bude mít veřejnost lepší přehled. Pro její zveřejnění hlasovalo pět radních. Hlasování se nezúčastnil Petr Žantovský (za ANO), podle kterého šlo o nehlasovatelný bod. „Tabulka neměla nikdy vzniknout. Má ukazovat prstem na některé lidi. Neobsahuje žádné vysvětlení, proč člověk chyběl,“ prohlásil Žantovský. Proti hlasoval Pavel Foltán (za ANO), který je tradičně nejvýřečnějším radním k otázkách čehokoli. „Je to nadbytečné, samoúčelné, neefektivní, nemá to smysl,“ řekl k bodu Foltán, který z minulého jednání plného hádek odešel předčasně. Předčasné odchody bude tabulka také evidovat, řekl dnes směrem k častému absentérovi Foltánovi předseda rady David Soukup (za ANO).

Debatě o tabulce předcházela podobně dlouhá disputace o časovém omezení příspěvků do diskuse. Předseda Soukup navrhoval, aby každý řečník měl k dispozici tři minuty, které mu můžou zbývající radní v případě schválení navyšovat o stejný časový úsek. Bod taktéž uvedený už na minulém zasedání radní nedořešili, znovu se mu v ještě konkrétnější podobě budou věnovat příští měsíc.

Jeho hlavním kritikem byl i tady Foltán, kterému kromě mnoha jiného chyběla důvodová zpráva pro změnu jednacího řádu. „Co jste dodal před třemi dny, pane bakaláři, nelze považovat za podklady,“ řekl směrem k Soukupovi. Radní Bazalová si sice nedokáže představit, jak by se délka jednotlivých diskusních příspěvků měřila, hlasovala by však pro schválení. „Není mně to příjemné, ale asi je to vzhledem k dosavadním průběhů diskusí potřeba,“ soudí Bazalová. „Beru to tak, že tady nikdo nebude stát se stopkami, ale čas bude zhruba vymezený,“ navázal na ni Mareček. S tím nesouhlasila Jana Gáborová (za SPD): „Přikláněla bych se k tomu, abychom to stopovali, čas byl měřen.“ 

Foltán během jednání také kritizoval zápisy z rady, které podle něho jsou vedeny „publicisticky“.

Radní se také krátce zabývali úkoly, které má řešit zejména: stížnostmi na zpravodajství tiskové agentury. K doplnění vrátili generálnímu řediteli Jiřímu Majstrovi odpověď na stížnost iniciativy Paměť města. Ta Radě ČTK poslala v reakci na zprávu s titulkem Návrh ČSSD by podle analytiků ceny bytů nesnížil, právě naopak otevřený dopis opatřený nadpisem Média nesmí být nástrojem ekonomických zájmů bank a developerů. V něm iniciativa kritizuje nevyvážené zastoupení respondentů v textech o bydlení. V tomto konkrétním případě podle dopisu dostávají „prostor pouze lidé zastupující banky, investiční skupiny a developery“, přičemž „developerů a investorů se v žádném případě nejedná o nezávislé experty, což je dojem, jaký navozuje titulek článku i samotný fakt, že v článku nedostane prostor ani protistrana, ani skuteční odborníci“. Radním v Majstrově odpovědi chyběla informace, jak bude ČTK k podobným tématům přistupovat v budoucnosti. Téma se proto také vrátí i na příštím zasedání.