Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Letitý Filmový přehled končí i v elektronické podobě

Historie časopisu se psala od roku 1939, od roku 1950 vycházel pod současným názvem, od ledna 2013 už jen na webu.

Nejstarší vycházející české filmové periodikum Filmový přehled se čtyřiasedmdesátiletou tradicí, které bylo poslední rok k dispozici jen v elektronické podobě, k 1. lednu 2014 definitivně skončilo. Národní filmový archiv, který ho v papírové podobě vydával od roku 1993, nakonec i tuto verzi zastavil. Náhradou bude portál o filmu a filmovém průmyslu, který archiv spustí v polovině letoška. Oficiálně ho podle ředitele NFA Michala Breganta představí na karlovarském festivalu.

„Připravovaný portál bychom mohli nazvat filmovým přehledem pro 21. století,“ řekl Bregant ČTK. V online prostředí se má stále vyvíjet, redakce ho bude průběžně aktualizovat. Součástí portálu časem bude videopůjčovna nabízející za poplatek online sledování snímků.

Podle vedoucího redaktora periodika Tomáše Bartoška už elektronická verze umožnila prodloužit uzávěrku měsíčníku a aktuálně měnit rozsah podle dostupného materiálu. „Přesto nemohla dostát požadavku aktuálnosti a obsáhnout celou šíři kinodistribuce, která se radikálně proměnila,“ vysvětlil Bregant. Klasický filmový pás, jak při natáčení, tak při uvádění do kin, prakticky zanikl.

Filmový přehled byl zaměřen na náročnější diváky, kteří si chtějí podrobné informace o uváděných filmech archivovat. Obsahoval nejúplnější informace o filmech v české distribuci, jejich obsah, obsah vydávaných DVD, profily režisérů, herců a dalších tvůrců. Otiskoval informace o filmovém trhu, přehled premiér, festivalů, cen a další informace spjaté s kinematografií.

Právě s archivováním informací o filmech byl spojen vznik tohoto periodika. V roce 1939 tehdejší vedoucí kina Sokol v Mělníku přemluvil učitele Jana Poláka k vydávání časopisu Filmová kartotéka. Od roku 1950 časopis vycházel pod současným názvem. Přežil nacistickou okupaci, léta komunismu i ekonomické problémy po listopadu 1989. V roce 1993 měl být zrušen, tehdy ho pod ochranu vzal Národní filmový archiv.