Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Letní novinka Česko k neuvěření byla na Nově nejsledovanější po reprízách Hospody a Dietla

Letnímu speciálu pomáhají tváře moderátorů Televizních novin, první byla Lucie Borhyová.

Letním speciálem Víkendu provázejí populární tváře Televizních novin. Při premiéře Lucie Borhyhová. Foto: archiv TV Nova

Letním speciálem Víkendu provázejí populární tváře Televizních novin. Při premiéře to byla Lucie Borhyhová. Foto: archiv TV Nova

Vedle repríz letitých seriálů se komerční Nově letos v létě vyplácejí i nenáročný publicistika vlastní výroby. Letní novinka, magazín Česko k neuvěření získal při včerejší premiéře téměř milion dospělých lidí.

Půlhodinový letní speciál magazínu Víkend, který Nova mimo léto vysílá rovněž jednou za týden, včera mezi půl desátou a desátou večerní zaujal 10,8 % populace (954 tisíc diváků) starší 15 let při podílu na sledovanosti 30,9 %. V cílové skupině 15-54 let, na níž Nova prodává reklamu, to bylo 9,7 % populace (558 tisíc diváků) a podíl na sledovanosti 35 %.

Letní novinka Česko k neuvěření se tak stala čtvrtým nejsledovanějším nezpravodajským pořadem minulého týdne. Předčily ji jen středeční reprízy dvou dílů seriálu Hospoda (který Nova natočila v roce 1996) a pondělní repríza úvodní části cyklu Plechová kavalérie (podle scénáře Jaroslava Dietla jej natočila socialistická ČST v roce 1979), všechny tři pořady s víc než milionovým publikem.

Letní publicistický speciál Česko k neuvěření připravují redaktoři oblíbeného pořadu Víkend. Výrobně není nákladný: kombinuje současný pohled s archivními záběry.

Témata jsou zvolena s hlavním ohledem na atraktivitu a zábavnost. Včerejší první epizoda Živly proti nám byla o meteorologických jevech, jako jsou kroupy, orkán, zemětřesení nebo kulový blesk, včetně třeba rozhovoru s „lovcem“ tornád v Česku.

Následují:

  • 24. 7. – 100 + 1 domácích zajímavostí
  • 31. 7. – Nejmenší Češi
  • 7. 8. – Čelem k voličům
  • 14. 8. – Všecky krásky Česka
  • 21. 8. – Zločin a trest
  • 28. 8. – Kdo neskáče není Čech

Pořadem jako u Víkendu provází vždy jeden z moderátorů Televizních novin – Lucie Borhyová, Rey Koranteng nebo Karel Voříšek.

Druhá ohlášená novinka odložena na neurčito

Česko k neuvěření mělo být už druhou novinkou letošního letního schématu, kterou si Nova sama vyrábí.

Už na minulé pondělí 12. července oznámila start zábavní rodinné show A je to doma!, kterou moderují Dalibor Gondík a Petr Rychlý. Její premiéra však dosud neproběhla a jak Médiáři řekl PR manažer Novy Vladimír Mužík, je odložena na neurčito.

Také tato show má recyklovat tvorbu Novy.

Probíhat má tak, že štáb s moderátory zavítá do domácností náhodně vybraných rodin a položí jim úvodní vědomostní otázku. Odpoví-li soutěžící správně, vstupují do hry a čeká je další série otázek z různých kategorií (zpravodajství, seriály, publicistika, film a zábava), vždy však založených na současné i minulé tvorbě televize Nova. S každou správnou odpovědí získává rodina finanční výhru.