V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Letní olympiádu v HD pozemně odvysílají Radiokomunikace i Pařízek s Železným

Přetahování o programy pokračuje, provozovatelé pozemních televizních sítí 3 a 4 teď ulovili stejně atraktivní obsah - letní olympiádu v Londýně ve vysokém rozlišení obrazu.

Od 26. července do 12. srpna poběží přenosy v HD na dvou místech v pozemním vysílání, a to v síti 3 operátora Czech Digital Group (potažmo Českých Radiokomunikací) a v síti 4, kterou provozuje firma Digital Broadcasting Radima Pařízka a Vladimíra Železného.

Obě sítě zařadí programy ČT2 HD a ČT4 HD. Pařízek s Železným oznámili, že ode dneška, kdy zároveň významně rozšiřují pokrytí své sítě do 13 krajských měst. Radiokomunikace zatím konkrétní datum nesdělily, prý to bude „v dostatečném předstihu“. Síť 4 má do konce června dosáhnout k 73,7 % obyvatel republiky, síť 3 může už nyní naladit 95,7 % obyvatel.

Oba programy sama Česká televize vysílá standardně přes satelit Astra, na „národní“ pozici 23,5° východně. Šíření pozemní cestou ji nemá stát ani korunu navíc. „Na základě marketingových aktivit operátorů multiplexů Czech Digital Group a Digital Broadcasting dospěly zúčastněné strany k dohodě. V rámci rovného přístupu poskytuje Česká televize svůj signál kanálů ČT2 HD a ČT4 HD po dobu letních olympijských her oběma operátorům bezplatně,“ řekla na dotaz Médiáře mluvčí ČT Michaela Fričová.

Pro sledování vysokého rozlišení z pozemních vysílačů je nutný televizor zvládající zpracovat obraz v HD a podporující MPEG-4, případně set-top box, který má kromě podpory MPEG-4 taky konektor HDMI, právě pro propojení s televizí.

Radikomunikace aktuálním krokem přistupují ke střízlivější nabídce HD v pozemních sítích. Původně chtěly v létě zkušebně spustit DVB-T2, druhou generaci pozemního digitálního vysílání, v samostatné síti pro dvě třetiny obyvatel Česka, a to s programy ČT, Novy, Primy a Barrandova.

Sítě 3 a 4 nejsou narozdíl od 1 (ČT a Český rozhlas) a 2 (Nova, Prima, Barrandov) zaplněné, jejich provozovatelé se proto coby o své nové zákazníky přetahují o startující televize či ty, které se do pozemního vysílání vracejí.

Radiokomunikace včera zařadily hudební Óčko, které do té doby v rámci bezplatného experimentu vysílalo v konkurenční síti 4. Mají rovněž sedm regionálních televizí (Metropol, ZAK, Polar, Genus, Morava, Vysočina, Jihočeská televize), kromě toho celoplošnou Primu Love. Pařízek s Železným dnes spustí rodinnou televizi Pohoda se zpravodajskými vstupy satelitní Regionálnítelevize.cz.

Ve hře je také chystaný mužský kanál Fanda televize Nova a připravovaný dětský kanál České televize.