Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Letošní rozpočet ČT je ve výši 7,06 miliardy Kč, na výrobu pořadů jde 2,365 miliardy

Rozpočet dnes schválila kontrolní Rada České televize.

Česká televize bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem 7,06 miliardy Kč, což je o 90 milionů korun více než v předchozím roce 2012.

Pro vyrovnání rozpočtu ČT loni čerpala 460 milionů Kč z volných finančních prostředků. Ty bude muset pro vyrovnaný rozpočet využít i letos, jejich výši ale neuvedla. „Cílem je transformace ČT, aby v roce 2016 mohla z ročních příjmů uspokojila všechny své výdaje,“ uvedl jen finanční ředitel Milan Cimirot. „Do roku 2016 napravujeme věci, které zde bohužel v minulost vznikly,“ prohlásil generální ředitel televize Petr Dvořák.

V rámci dlouhodobého ekonomického výhledu chce ČT do čtyř let hospodařit se skutečně vyrovnaným rozpočtem, aby nemusela využívat rezervních financí. Ty chce během let 2016 až 2017 držet na účtech ve výši zhruba 2 miliard Kč, které použije jen u mimořádných akcí.

Na výrobu je v letošním rozpočtu určeno 2,365 miliardy Kč, což je o 35 milionů Kč meziročně více. „V oblasti vlastní výroby se v porovnání s minulým rokem nejvíce zvýší náklady na seriálovou a solitérní dramatiku. Meziročně naopak poklesnou náklady na sportovní přenosy nebo zpravodajství a publicistiku, kde proběhly větší investice v loňském roce. Součástí výrobního úkolu je i podpora české kinematografie, tzn. vklady do koprodukčních distribučních projektů,“ přiblížili šéfové televize.

Náklady České televize v roce 2013

Necelých 800 milionů z letošních výdajů padne na investice, z toho 150 milionů Kč na výstavbu televizního studia v Brně.

Náklady porostou mimo jiné kvůli zvýšení DPH. „Zvýšení nákladů zhruba o 130 milionů Kč oproti dlouhodobým plánům je způsobené vyšším nákladem na DPH bez nároku na odpočet o 80 milionů Kč [na 630 milionů] a navýšením barterových operací,“ uvedlo dále vedení televize.