Libération: to, že Křetínský koupí celý Le Monde, tvrdil Babiš

  • ČTK
  • 24. 10. 2018 00:00

Bankéř Matthieu Pigasse, většinový spolumajitel francouzského deníku Le Monde, chtěl podle pondělní zprávy listu Libération prodat českému investorovi Danielu Křetínskému celý svůj podíl. Francouzský investor to ale podle úterní zprávy listu Le Monde popírá, s českým miliardářem prý exkluzivně jedná pouze o převzetí menšinové části svého podílu, jak uvedl minulý týden.

Daniel Častvaj, člen představenstva společnosti Czech Media Invest, kterou Křetínský spoluvlastní a řídí, ČTK řekl, že firma nepovažuje za vhodné v tuto chvíli spekulace ve francouzských médiích komentovat. „Představitelé Czech Media Invest včetně Daniela Křetínského rádi okolnosti a motivaci svého vstupu vysvětlí nejprve dotčeným stranám, zejména zaměstnancům a představitelům Le Monde, následně pak celé veřejnosti,“ uvedl Častvaj. První kroky už podle něj byly učiněny.

V úterý se k záležitosti vyjádřil nový francouzský ministr kultury Franck Riester. Rozhlasové stanici France Inter řekl, že vlastnictví velkých francouzských tiskovin jako je Le Monde cizinci je závažnou otázkou a že se tématem bude v příštích dnech, týdnech a měsících zabývat.

Častvaj ČTK řekl, že firma chápe, že vstup zahraničního investora do médií je pro Francii nová situace. „Na druhou stranu jde o zcela obvyklou situaci v mnoha zemích Evropské unie. Především jsme jako investor z Evropské unie plně v souladu s ideálem Evropské unie a jejími pravidly, ctíme nezávislost médií. Jsme přesvědčeni, že po prvotním překvapení a po racionálním vyhodnocení situace a případném osobním jednání se jasně ukáže, že tato situace nepředstavuje pro Francii žádné riziko, ani žádnou nevýhodu,“ dodal.

Libération v článku s titulkem Podvádí Pigasse svůj Le Monde? napsal, že podle jeho informací se bankéř už v létě dohodl s Křetínským na předání celého svého podílu v prestižním francouzském deníku, včetně finančních podmínek. Dohoda měla společnost ohodnotit na 100 milionů eur (kolem 2,6 miliardy Kč). Názor Pigasse údajně změnil až začátkem září na nátlak svých blízkých.

Na dotaz svého deníku akcionář uvedl, že „stále plně platí tisková zpráva ze 17. října“. V té se praví, že dohoda se týká menšinové účasti. V aktuálním Pigasseově vyjádření poskytnutém agentuře AFP stojí, že jeho „jediným záměrem vždy bylo a bude zachovat vyváženost a nezávislost skupiny Le Monde, k níž Daniel Křetínský bude moci užitečně přispět“.

Pigasse vlastní v tradičním francouzském listu spolu s partnerem Xavierem Nielem kontrolní podíl prostřednictvím holdingu Le Nouveau Monde. Minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 % akcií této společnosti. Le Monde minulý týden napsal, že oficiální český zdroj mu potvrdil Křetínského konečný záměr „koupit Le Monde“. Podle pondělních informací listu Libération je oním zdrojem český premiér Andrej Babiš.

Czech Media Invest letos už koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardere Group, která vydává mimo jiné časopis Elle. Zaměstnanci deníku Le Monde a další francouzská média vyjadřují v souvislosti s prodejem zahraničnímu investorovi obavy o budoucnost a nezávislost tohoto prestižního listu.

Le Monde se sice vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal 7 milionů eur (zhruba 180 milionů Kč) při obratu 321 milionů eur (8,3 miliardy Kč), píše Libération.