Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Libuše Šmuclerová už dvě dekády ovlivňuje podobu českých médií

Medailonek dnešní jubilantky sepsal zpravodaj ČTK Pavel Lukáš.

  • ČTK
  • 11. 01. 2013 01:25
Po rozchodu s manželem Romanem Šmuclerem nyní Libuše Šmuclerová tvoří pár s hokejistou Dominikem Haškem. Foto: Profimedia.cz

Po rozchodu s manželem Romanem Šmuclerem nyní Libuše Šmuclerová tvoří pár s hokejovým brankářem Dominikem Haškem. Šéfka vydatelství Blesku či Reflexu to oznámila prostřednictvím Hospodářských novin. Foto: Profimedia.cz

Mezi nejvýraznější postavy české mediální scény posledních dvou dekád bezesporu patří rodačka z Podkrkonoší Libuše Šmuclerová. Drobná nakrátko ostříhaná manažerka prošla dvěma televizemi, rodinným medicínským byznysem a nyní šestým rokem úspěšně řídí novinové vydavatelství Ringier. Šmuclerovou, která 11. ledna oslaví padesátiny, provází pověst schopné manažerky a přísné šéfky. Na druhou stranu ale sama říká, že nemá ve zvyku řešit věci silou.

Mezi nejvlivnější české ženy – a klíčové postavy mediální scény – by se ale Libuše Šmuclerová nikdy nedostala bez velké dávky cílevědomosti. V televizi začínala od píky, po pražské žurnalistické fakultě nastoupila v roce 1986 do Československé televize, kde se například výrazně podílela na vzniku mládežnického Studia Kontakt. Jako jeho moderátorka se také nepříliš šťastně zapsala do historie televizního vysílání z pražských demonstrací v listopadu 1989.

„Všichni pracovníci, kteří vysíláme, se s tímto stanoviskem neztotožňujeme…,“ prohlásila ze studia krátce poté, co režisér po kritických slovech demonstrantů přerušil 22. listopadu přímý přenos z Václavského náměstí. „Bylo to nešťastně řečeno. Mrzí mě to, měla jsem jiný záměr,“ komentovala po letech své vystoupení. Jak také vzpomínala, v tehdejší napjaté atmosféře na ni moderování Studia Kontakt vlastně zbylo, protože nikomu z kolegů se na obrazovku nechtělo.

Ani tato nešťastná epizoda ale televizní kariéru Libuše, tehdy ještě Kotherové, nezastavila. Na Kavčích horách vydržela až do roku 1993, kdy spolu s řadou kolegů odešla do rodící se Novy. „To si opravdu myslíte, že ta televize bude mít úspěch? Podívejte se na Premiéru (nepříliš úspěšná předchůdkyně Primy),“ zrazoval ji tehdejší ředitel České televize Ivo Mathé. „Sukces, který nastal, ani ta televize nečekala,“ řekla po letech Šmluclerová o úspěšném nástupu Novy.

Pod jejím prvním šéfem Vladimírem Železným, který ji prý svého času zkoušel i z deskriptivní geometrie, se z dramaturgyně pořadu Na vlastní oči vypracovala na šéfku publicistiky a v roce 1997 usedla do křesla programové ředitelky. „Železného považuji za jednoho z nejvzdělanějších a nejschopnějších lidí, kteří v branži jsou,“ zdůvodnila své rozhodnutí následovat Železného i po jeho roztržce s americkými investory v roce 1999. Z Novy odešla koncem roku 2004, když televizi opět získala CME.

Na Nově našel hned v jejích počátcích uplatnění také Šmuclerové manžel Roman, vzděláním zubní lékař, který například v letech 1994 až 2000 uváděl pořad Tabu. O šest let mladšího medika, který sbíral zkušenosti i jako rozhlasový a televizní moderátor, poznala v roce 1991 a o deset let později se jim narodila dcera Justina-Anna. „Jsme spolu 15 let a já jsem někde historicky zapomněla, že je mladší,“ komentovala před sedmi lety neobvyklý věkový rozdíl.

Navenek perfektní manželství je už ale podle všeho minulostí, koncem loňského roku totiž Šmuclerová v médiích otevřeně promluvila o chystaném rozvodu. „Náš dnešní vztah je daní za pracovní vytížení nás obou,“ řekla Hospodářským novinám. Rozpad manželství lze podle jejích slov vystopovat až do roku 2007, kdy se po dvouleté práci pro rodinnou kliniku estetické medicíny jako ředitelka Ringieru vrátila do světa médií. Novým partnerem Šmuclerové je slavný hokejový brankář Dominik Hašek.

Libuše Šmuclerová se narodila 11. ledna 1963. Vystudovala gymnázium v Nové Pace a poté si vybrala žurnalistiku. „Vypravily jsme se tehdy s matkou do Prahy a obešly jsme všechny školy, které z mého pohledu připadaly v úvahu. Na studijních odděleních nám byli schopni říct, kolik lidí je přihlášeno a kolik lidí budou přijímat,“ popsala jednou způsob, jakým si zvolila profesní dráhu. Na škole si vybrala televizní specializaci a elektronickému médiu zůstala dlouho věrná.