Lidé.cz končí, Seznam.cz službu v prosinci zavře

Několik posledních let si tradiční seznamka stěží vydělá na svůj vlastní provoz a údržbu.

Seznamka Lidé.cz po 23 letech zmizí. Její provoz skončí ke 14. prosinci. „Důvodem je zejména dlouhodobé neplnění finančních očekávání spojených s provozem služby i fakt, že se Seznam.cz zaměřuje posledních několik let zejména na rozvoj své domovské stránky, reklamních systémů a vlastních obsahových služeb,“ oznámila společnost Seznam.cz, která službu provozuje. Vedení Seznamu uvažovalo o prodeji služby, nenašlo však vhodného kupce, se kterým by se domluvilo na oboustranně akceptovatelných podmínkách transakce.

Lidé.cz

Logo internetové služby Lidé.cz

„O smyslu služby Lidé.cz uvažujeme už několik posledních let, kdy si stěží vydělá na svůj vlastní provoz a údržbu. Ta je navíc čím dál náročnější, protože někteří uživatelé nahrávají do svých profilů i fotografie či texty se sexuálním podtextem a jejich kontrola či odstraňování vyžaduje zapojení mnohačlenného týmu administrátorů,“ popsal důvody vedoucí k uzavření služby Pavel Zima, místopředseda představenstva a ředitel pro exekutivu a komunikaci Seznam.cz.

Dodává, že důsledky chování některých uživatelů mohli lidé naplno odhalit v dokumentu V síti, který upozorňuje na sexuální predátory pohybující se na internetu. Ti k oslovení svých obětí využívají všechny dostupné sociální platformy, včetně služby Lidé.cz. „Denně evidujeme přibližně 10 nevhodných profilů, které nám uživatelé služby nahlásí přes tlačítko Nahlásit nevhodný profil, na další jednotky případů měsíčně nás pak upozorňuje náš automatický systém, který ale hodnotí obecná porušení pravidel služby,“ doplňuje Zima.

Poukazuje tím na to, že největší práci na odstraňování a blokování sexuálních predátorů má administrátorský tým, který profily prochází ručně. Ten ale kapacitně není schopný zaznamenat všechny nevhodné fotografie nebo texty a adekvátně s nimi naložit: „Bylo by možné implementovat do služby technologické řešení, které by na základě strojového učení dokázalo nevhodný obsah odhalit. Jedná se ale o investici, která pro nás vzhledem k významu služby, strategii firmy a jejím prioritám nedává smysl. Proto jsme se rozhodli službu uzavřít.“

Ode dneška uživatelé uvidí na stránce Lidé.cz banner s upozorněním na blížící se ukončení provozu. Do té doby je možné požádat o stažení fotografií a osobních dat z vlastního profilu. Po 14. prosinci už nebude možné jakákoli data stahovat, Seznam.cz je navíc nebude ani nijak zálohovat či archivovat.

Služba Lidé.cz vznikla v roce 1997 původně jako emailový seznam, který se v roce 2014 po posledním zásadním redesignu změnila na seznamku. Podle dat NetMonitoru navštívilo službu letos v říjnu přes 180.000 reálných uživatelů. Řadu let ale na trhu existuje vedle populárnějších komunitních služeb, v čele s americkou sociální sítí Facebook.

Skončil Blog.cz, zavírá i Navrcholu.cz

Lidé.cz přitom nejsou jedinou z letitých služeb na českém internetu, které zavírají. Televize Nova v létě zavřela publikační platformu Blog.cz a archiv fotek Galerie.cz. Online vydavatelství Internet Info zavírá měření návštěvnosti Navrcholu.cz, a to k 31. lednu 2021. „Monitoring internetových stránek Navrcholu.cz provozujeme již od roku 1998. V době, kdy vznikl, to byla jedna z mála platforem, díky níž jste mohli zjistit nejen návštěvnost vašich stránek, ale i konkurenčních webů. Doba však pokročila. Český internet má oficiální měření návštěvnosti NetMonitor, které poskytuje Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Detailní informace k vaší návštěvnosti zjistíte také z Google Analytics. Je třeba říct, že různá měření používají odlišné metodiky. Z toho důvodu nejsou získané výsledky navzájem zcela porovnatelné, a tím pádem mohou být takováto srovnání trochu zavádějící a majitele webových stránek mohou mást,“ uvádí Internet Info.