Lidl chce být luxusnější, Čerňák má bistro O’papa

Co přinesl červenec v českém retailu? Lidl modernizuje prodejny a staví nové, Černý Most bude vlajkovou lodí pro Forever 21, slezský Ostravar se pouští do vlastní sítě tankoven.

Napřesrok v lednu otevře ve Zdibech prodejna Lidlu nové generace podle vzoru té první v Berouně

Napřesrok v lednu otevře ve Zdibech prodejna Lidlu nové generace podle vzoru té první v Berouně

Lidl investuje do luxusnějšího vzhledu

Obchodní řetězec Lidl se už loni rozhodl investovat do přestavby stávajících prodejen a změnit je v nové, luxusnější. První takovou se stala nákupní plocha v Berouně. Začíná stavět i zbrusu nové, první otevře v lednu 2017 ve Zdibech. Už během letošního léta Lidl provádí remodeling stávajících prodejen s prvky nového konceptu. Ty mají dodat prodejnám vzdušnější, čitelnější vzhled, umožnit příjemnější nakupování a zaměstnancům zjednodušit manipulaci s výrobky a práci s údržbou. Do konce roku by podle mluvčí Lidlu Zuzany Holé mělo být doplněno novými prvky 50 prodejen, přičemž remodeling každé z prodejen zabere 11 dní. V nejbližší době se tak mají přeměnit prodejny v Chocni, Zbraslavi, Otrokovicích, Brně nebo Ostravě. 

Remodeling bude zahrnovat modernější typ zádveří

Remodeling bude zahrnovat modernější typ zádveří

Remodeling zahrnuje nové zádveří, trojrozměrné grafické nápisy na stěnách pro lepší orientaci na prodejní ploše, nový vzhled pekárny, dřevěné prvky sjednocené v dekoru světlého dubu či nový systém pro prezentaci spotřebního zboží. Pokladny mají dostat větší odkládací prostor. Celý interiér bude sjednocen do šedé barvy, od čehož si Lidl slibuje, že vystavené zboží i orientační systém líp vynikne.

I pekárny mají vypadat luxusněji, Lidl už nechce působit jako ten levnější supermarket

I pekárny mají vypadat luxusněji, Lidl už nechce působit jako ten levnější supermarket


Nová podoba interiéru prodejen Lidl

Nová podoba interiéru prodejen Lidl


Nová podoba interiéru prodejen Lidl

Nová podoba interiéru prodejen Lidl

Úpravy prodejen nejsou jedinou novinkou, kterou Lidl v konkurenčním boji s ostatními řetězci chystá. Na první čtvrtletí roku 2017 je také naplánováno spustit e-shop řetězce a pro tyto potřeby u Plzně buduje velké logistické centrum. 

Lidl (obdobně jako Aldi) výrazně zvyšuje vizuální kvalitu svých prodejen všude po Evropě, Česko nevyjímaje. Je to součástí celkového repositioningu směrem k ‚dostupnému luxusu‘. Skvělá strategie, velmi odlišná od těch řetězců, které si pořád myslí, že obyvatelé Česka jsou omezenci s jedinou motivací – nakoupit za nejnižší cenu bez ohledu na kvalitu.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Ano, zaregistrovala jsem například bourání prodejny v Průhonicích a následně výstavbu nové. Kvalitnější vybavení prodejen, lepší orientace a rozšíření sortimentu je samozřejmě dobré a chvályhodné. Tak doufejme, že tomu tak bude.
Monika Hrubalová

Fandím přestavbám tohoto typu, společně se zaváděním kvalitních potravin je to cesta směrem k nám, zákazníkům. Z marketingových výzkumů vyplývá, že nákupní atmosféra je důležitou součástí komunikace obchodníka k zákazníkům. Přestavby se umisťují hned po rozšiřování sortimentu jako nejdůležitější faktor na zvyšování spokojenosti zákazníků s prodejní jednotkou. Je to také možnost, jak na sebe upoutat mediální pozornost.
Martin Boček

Repositioning Lidlu je podle mě ukázkový případ, jak to dělat. Z ultralowcostu se postupně vypracovává v prodejce relativně kvalitního zboží (na české poměry) za slušné ceny, a teď už i v příjemném prostředí. U potravin si čtu složení, a nejednou se mi stalo, že privátka Lidlu měla víc základní suroviny než vedle vystavený o hodně dražší produkt ‚renomované‘ značky. Ještě dostat výběr a kvalitu na úroveň německého Lidlu (a vlastně i ceny), a bude to úplně ráj.
Václav Loubek

Ostravar otevřel první svou hospodu

První restaurace Ostravaru se otevřela v části Ostrava-Jih

První restaurace Ostravaru se otevřela v části Ostrava-Jih

Pivovar Ostravar, který na jaře ohlásil investici do nové sítě značkových hospod, otevřel v úterý 2. srpna první hospodu s názvem Ostravarna. Nový typ hospod, kde se točí tankový Ostravar, se celým jménem nazývá Ostravana U Jubilejní a nachází se v ostravské Jubilejní kolonii v nejlidnatější části města Ostrava-Jih. Pivní tanky má přímo v restauraci. „Při projektování Ostravarny jsme chtěli, aby výčep tvořil dominantu a návštěvníci měli možnost vidět, odkud do něj proudí pivo,“ popisuje manažerka značky Ostravar Zuzana Cieciotková. Ostravar se ve své nové hospodě zaměří i na sportovní fanoušky. Stejně jako Staropramen je totiž součástí celorepublikové sítě hospod, kde se v rámci programu Sportovní kino ve spolupráci s operátorem O2 promítá placené vysílání jeho sportovních přenosů. Ostravar není první, kdo spojuje své pivo s konceptem restaurací. Staropramen má své Potrefené husy, Plzeňský Prazdroj zase Puby.

Černý Most vítá bistro O’papa a oděvy Forever 21

Bistro O´papa v Centru Černý Most

Bistro O’papa v Centru Černý Most

České fresh bistro O’papa otevřelo svou druhou restauraci v Čechách v obchodním Centru Černý Most (první se nachází v pražské Revoluční). První ze sítě bister vzniklo v roce 2014, její majitelé Michal AnýžMarek Burka se v konceptu pokrmů nechali inspirovat svými zážitky z cest po světě, zejména po Asii. Nabídka O’papa zahrnuje domácí pečivo, ovoce, saláty, polévky, rostbíf, marinovaného lososa, plněné bagety a toasty, dezerty nebo kávu. Otevřeno má každý den v týdnu a nabízí i snídaňové a obědové menu. Bistro si zakládá na zlepšování životního prostředí, všechny používané obalové materiály jsou 100% recyklovatelné a rovněž potravinové zbytky z bistra každý den putují k dodavatelům pro zkrmení hospodářskými zvířaty.

Každý kvalitní obchod vítám. Zajímalo by mě, co znamená ‚domácí pečivo‘. Pečivo je buď čerstvé, dobré a z kvalitních materiálů, anebo opačně. Domácí je pak vyrobené doma.
Martin Boček

Americký Forever 21 otevře v Česku na podzim

Americký maloobchodní prodejce oblečení a bot Forever 21 funguje třicet let

Americký maloobchodní prodejce oblečení Forever 21 přibude na českém trhu

Americká síť s oblečením a botami v dubnu oznámila vstup na český trh a teď zveřejnila, kde se na podzim otevře její nová prodejna. Bude to v nákupním Centru Černý Most. Kamenná prodejna bude mít 1.300 metrů čtverečních. Čeští spotřebitelé měli dosud možnost nakupovat jen v internetovém obchodě značky. Sortiment, který značka prodává se dá označit jako fast fashion, tedy oblečení, které se snaží co nejrychleji kopírovat trendy z přehlídkových mol prémiových značek. Stejný obchodní záměr má skandinávský řetězec H&M nebo britský Topshop. Druhý jmenovaný zatím v Čechách otevřel pouze jednu prodejnu v Palladiu, H&M má u nás přes 40 poboček. Otevření Forever 21 v Čechách je součástí rozsáhlé expanze plánu Teren Management Europe, exkluzivní franšízy značky Forever 21, v devíti zemích Evropy. Do konce letoška společnost plánuje otevřít prodejny v pěti zemích: České republice, Polsku, Portugalsku, Rumunsku a na Slovensku. Nejbližší prodejna pro nás dosud byla v Berlíně nebo ve Vídni. 

Jsem nadšen. Po fast foodu máme konečně i fast fashion. Ale teď vážně: fandím všem franšízovým systémům, jsou vítaným impulsem pro rozvoj podnikání v zemi, kde je podíl opravdového soukromého podnikání na celkovém byznysu stále žalostně nízký.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Tak se těšíme. Lidé si potřebují oblečení většinou vyzkoušet a jistá polovina populace se prý dokonce nákupem oblečení baví. Nedávno jsem si koupil v obchodě tričko a prodavačka nedokázala pochopit, že si nechci cedulku s informacemi odstřihnout sám a vychutnat si to doma - požádal jsem ji, aby to udělala ona.
Martin Boček

A víte, že bych tady raději četl zprávu, že se nějaká síťová franšíza s kvalitním zbožím vydala na venkov? Jasně, kupní síla, zásah, rozumím. Ale tak nějak mě štve, když si u nás ve dvanáctitisícovém městě ani nedám dobré kafe, protože místní podnikatelé jsou nekňubové, co jim jde jen o to, nakoupit co nejlevnější shit a co nejlevněji ho prodat, aby měli na leasing na oktávku, a ti šikovní, co tuhle mechaniku perfektně zvládají, se zase nespokojí s obratem v řádu statisíců. Takže celý středočeský kraj každou sobotu ucpe exit Černý Most a výfuky bafají splodiny i kvůli těmhle eco-responsible restauracím.
Václav Loubek

Zboží.cz ukáže módní trendy a kolekce

Zboží.cz nabídne nově i aktuální módní trendy

Zboží.cz nabídne nově i aktuální módní trendy

Služba Zboží.cz patřící pod nejnavštěvovanější tuzemský web Seznam.cz přidala novou funkci do sekce s módou. Kromě porovnání zboží nabízí i aktuální trendy prostřednictvím redakčně sestavených kolekcí. Nabídky více než tisícovky módních e-shopů se také dočkaly nového designu filtrů, maticového zobrazení a větších fotek. Lépe dohledatelné mají být i unikátní kusy jednotlivých e-shopů, které se u jiných prodejců nedají koupit - autorská móda nebo značky jako Zoot. Zboží.cz je totiž zařadilo do podrobnějších kategorií a nadefinovalo jim vlastnosti jako barva nebo velikost, aby se daly podle nich filtrovat. Ve výsledcích hledání se pak u těchto nabídek zobrazují informace jako doprava zdarma nebo dárek v ceně. Lidé si mohou vybírat z pěti kolekcí, aktuálně třeba Milujeme maxišaty nebo Velký výběr lodiček a sandálků. Kolekce se budou každé dva týdny obměňovat. „Módním obsahem na Zboží.cz otevíráme cestu k dalším cílovým skupinám, což může být zásadní pro stávající i nové inzerenty. Spuštěné novinky i ty, které teprve chystáme, do sebe integrují důraz na vizuální stránku a pocity. Ani bez jednoho se totiž módní e-commerce dnes už neobejde,“ tvrdí Milan Šmíd, manažer Zboží.cz.

Sláva, další důkaz toho, že e-commerce může dodat maloobchodnímu trhu zcela novou hodnotu a přispět ke kultivaci trhu a celé společnosti. Mimochodem: navrhuji pro měření úspěšnosti této iniciativy použít strategický KPI – počet obyvatel v sandálech a ponožkách na kilometr čtvereční.
Tomáš Krásný (Blue strategy)

Internet je skvělá věc, nikoli pouze na nakupování, a v kombinacemi s recenzemi je to férový boj mezi nabídkou.
Martin Boček

„Podle ceny nakupuje jen minimum Čechů“

V prvním pololetí Češi koupili v e-shopech zboží za 41 miliard Kč, meziroční nárůst činí 18 %. Vyplývá to z dat nákupního portálu Heureka.cz a veřejně dostupných dat. V první polovině roku rostly nejvíce segmenty kosmetiky a zdraví, jídla a oblečení. Pravidlo, že si Češi v e-shopech vybírají především nejlevnější nabídky postupně přestává platit, podle Heureky takto nakupuje jen 6 % internetových uživatelů. Důležitější se zdají pro spotřebitele být faktory důvěryhodnost prodejce, ceny a možnost dopravy nebo možnosti platby. „Pokud bychom brali v potaz top padesátku českého internetu, bude její růst větší a může dosahovat hranice 25 %. Pokud se však díváme na celý trh a na všechny jeho hráče, roste e-commerce o 18 %. Jedná se o vývoj trhu, který jsme očekávali,“ říká Tomáš Braverman, ředitel Heureky. Podobné tempo jako v minulých letech si také drží nakupování přes mobilní telefony. „Stále sledujeme, že segment mobilních nákupů neustále roste. Objemy nákupů i podíly návštěvnosti korespondují s tím, jak prodejci vylepšují své mobilní stránky,“ říká Braverman. Přístupy z mobilních zařízení tvoří na Heurece 33 %, veškerý obrat nákupů z mobilů překročí letos podíl 10 %. 

Velmi zajímavá čísla. Daleko podrobnější analýzy aktuálního vývoje e-commerce ovšem zazní za měsíc - konkrétně 31. srpna - na konferenci Retail in Detail/Omnichannel.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Z mého pohledu je zajímavý fakt, že jediným důvodem nákupu na internetu není pouze šíře výběru a najít nejlevnější cenu.
Martin Boček

Kdyby manželka tušila, jaký podíl na těch utracených miliardách mám, tak mě asi zabije…
Václav Loubek

Kolonial.cz vyrábí tašky z kukuřičného škrobu

Kolonial.cz přichází s Kuku taškami

Kolonial.cz přichází s Kuku taškami

„Na průměrný rodinný nákup u Kolonial.cz připadne zhruba desítka igelitových tašek, což vyplývá z nutnosti dodržovat vyhlášku o hygienických požadavcích na prodej potravin,“ uvádí šéf Kolonial.cz Petr Vyhnálek. Proto internetový prodejce potravin nově zavedl takzvané kuku tašky, tedy tašky z kukuřičného škrobu, který má být 100% ekologický a snadno odbouratelný. Evropský parlament se loni usnesl, že dosavadní průměr 200 igelitových tašek na hlavu jednoho občana EU je příliš mnoho. Průzkum navíc prokázal, že 89 % z nich je použito jen jednou. Nová evropská legislativa tak nařizuje postupné snižování, do roku 2019 to má být 90 tašek na osobu a v roce 2025 už jen 40 tašek. 

Nemohu necitovat Pelíšky: ‚A bude to stačit?‚
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Každá záchrana stromů a eliminace igelitových tašek a plastových pytlíků si zaslouží velkou pochvalu. Naše země a moře jsou plné těchto odpadků, je nutné s tím něco dělat!
Monika Hrubalová

Pamatuji si z dětství, že moje teta, která emigrovala do Švýcarska, nám před revolucí posílala v balících kromě obnošených šatů, také čokolády a igelitové tašky ze supermarketů. Lidé, kteří v té době měli k těmto taškám přístup, je pyšně nosili, kde mohli. Pak si pamatuji, že po revoluci jsem mluvil s mojí tetou, která mi říkala, že ve Švýcarsku se zvedla vlna proti používání těchto ‚jednorázových‘ tašek, protože je to proti životnímu prostředí, a nejprve omezili počet na nákup a když zjistili, že se to nelíbí zákazníkům, tašky zpoplatnili a každý si mohl koupit tašek, kolik chtěl. Někdy v této době náš český maloobchod začal tašky teprve používat. V té době už měli ve Švýcarsku ekologické tašky. Navrhuji návrat nákupních síťovek a chodit do obchodu na nákup pěšky.
Martin Boček

Tohle je jedna z cest, jak dát lidem to, co chtějí (‚igelitky‘), a vyhovět dobroserům z Bruselu a ekoaktivistům. Jen aby to nedopadlo tak, že kvůli kukuřičným polím budeme vypalovat naše lesy, jak se to děje s palmáčem.
Václav Loubek

ČSOB rozšiřuje sportovní karty o fotbal a golf 

ČSOB a Era nabídne v osmi regionech speciální typ karet

ČSOB a Era nabídne v osmi regionech speciální typ karet

Československá obchodní banka představila v roce 2014 první ze série sportovních karet, zprvu zaměřených na hokej (konkrétně pro fanoušky HC Dynamo Pardubice, pak Litvínov, Brno a České Budějovice), teď v červenci je rozšířila i o loga fotbalových (Plzeň, Liberec a Hradec Králové) a golfových (Golf Club Hostivař) klubů. Karta může být debetní či kreditní a vždy má na sobě vytištěné konkrétní logo sportovního klubu. Svému majiteli přináší výhody u daného klubu a slevy u místních obchodníků. Těchto karet bylo do současnosti vydáno kolem 7.000 mezi věkovou kategorií lidí od 15 do 85 let. „Naším cílem je, aby regionální karta nebyla jen kartou platební nebo slevovou, ale aby ji její držitelé mohli využívat jako jednorázovou nebo permanentní vstupenku na utkání, nebo aby se dala nahrát do mobilu díky naší nové aplikaci ČSOB Na Nákupy,“ říká Miloš Minčič, manažer inovativních služeb ČSOB. Jako jednorázová či permanentní vstupenka funguje karta zatím u FC Slovan Liberec. 

Proti gustu... Jen si nejsem jistý, zda po posledních výkonech našich fotbalistů a hokejistů je zase tak velká pocta mít na kreditce logo nějakého sportovního klubu.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Pro fotbalové fanoušky výborný nápad.
Martin Boček

Datart zbýšil tržby o 11 %, ztrojnásobil zisk

Prodejce elektroniky Datart, který si připomíná 25 let na našem trhu, ohlásil hospodářské výsledky z finančního období 2015/2016. Oproti minulému období mu vzrostly meziročně tržby o 11 % na 5,1 miliard Kč a zisk se z 8,9 milionů Kč ztrojnásobil na 27,4 milionů Kč. Datart vidí tento úspěch mimo jiné v propojení kamenných obchodů s e-shopem, které funguje od roku 2005. Letos má e-shop projít redesignem. Kromě toho se chce prodejce elektroniky zaměřit i na „humanizaci“ svých prodejen. S tímto projektem tzv. prodejen 21. století začal loni na podzim v obchodním centru na pražském Chodově. Kromě toho společnost chystá otevření tří nových poboček a prvního kuchyňského studia na Moravě.  

K největším konkurentům Datartu u nás patří Alza nebo Electro World. Alza měla v roce 2014/2015 obrat 14,5 miliard Kč. Electro World naopak v tomto období zaznamenal pokles a hospodařil se ztrátou 174 milionů Kč. Prodeji technického zboží se loni jinak obecně poměrně dařilo, podle dat GfK v Česku loni stoupl o 9,7 % na zhruba 74 miliard Kč. 

Kombinace nadprůměrného růstu obratu a razantního zvýšení zisku (a to na vysoce konkurenčním trhu!) dává tušit, že Datart dělá správné věci. Sázka na omnichannel se zjevně vyplácí.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Rémy Cointreau zvýšil tržby o 22 %

Distributor destilátů Rémy Cointreau Czech Republic uzavřel svůj finanční rok 2015/2016 v Čechách růstem tržeb. Kombinace pozitivního makroekonomického vývoje s dlouhodobě akcelerujícím prorůstovým trendem dovozových lihovin vystřelilo tržby za prodej zboží společnosti na úroveň přes 1,2 miliardy Kč, což představuje 22% nárůst proti předchozímu, rekordnímu fiskálnímu roku. Za zlepšením stojí především Jägermeister, který navýšil objem prodejů v kategorii dovozových značek lihovin o 27 % a zvýšil tak náskok před druhou vodkou Finlandia. Protože se Jägermeister také řadí do kategorie bylinných likérů, Rémy Cointreau očekává, že bude z pozice dvojky na trhu atakovat nejprodávanější Becherovku. Společnost kromě jiného zmiňuje ve zprávě dvojnásobný nárůst prodeje Aperolu. 

Nacházíme se na Médiáři a je tedy na místě konstatovat, že tento nesporný úspěch souvisí také s tím, že Jägermeister i Aperol mají fakt efektivní reklamu. Všechna čest, gratuluji.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)

Aperol se povedl, a to jak po stránce produktu, tak marketingu.
Martin Boček

To je dobře, že Češi chlastají kvalitněji, a místo Bráníku si koupí lahvinku od Rémy.
Václav Loubek

Pozvánky

Černý Most představí Mini City

Jednou z mini dílen bude třeba květinářství

Jednou z mini dílen bude třeba květinářství

Děti od 4 do 12 let mohou od 20. srpna do 4. září v pražském Centru Černý Most poznat osm rozdílných profesí prostřednictvím bezplatných interaktivních workshopů v miniaturně vybavených dílnách v rámci programu Mini City. Připravené je pro ně například květinářství, ordinace lékaře, kadeřnictví nebo televizní studio. O děti se na každém stanovišti postarají instruktoři. S podobným projektem přišla i Galerie Harfa, která v delším časovém rozmezí nabízí pro děti výchovné přednášky spojené se zajímavými profesemi. „Koncept workshopů Mini City pro naše zákazníky přivážíme ze zahraničí, kde se těšil velikému zájmu. Věřím, že jsme zvolili správné načasování na konci prázdnin, kdy rodiny pořizují nové školní vybavení a nejmenší se začínají těšit zpět do lavic. Rodiče zajisté uvítají možnost nakoupit školní potřeby, zatímco děti si užijí atraktivní program, v němž si na chvíli vyzkouší povolání dospělých,” uvedla Michaela Matlasová, marketingová manažerka Centra Černý Most.

Hodnocení jako v Reklamní katovně

Oslovujeme přední české odborníky na maloobchod, instore marketing a retail marketing s tím, aby hodnotili novinky v oboru. Kdo tentokrát přispěl?

  • Tomáš Krásný - 25 let ve výzkumu trhu a obchodu, zakladatel Incoma Research, poté v mezinárodním managementu sítě GfK. Dnes partner ve společnost Blue Strategy, poradce a content manager konferencí včetně Retail Summitu a Retail in Detail.
  • Monika Hrubalová - zkušenosti s řízením marketingových a obchodních pozic od roku 1997, více než 10 let pracuje pro obor instore marketingu aktivní účastí v radě POPAI CE, vyučuje obor marketingových komunikací.
  • Martin Boček - 23 let praxe v marketingu a  v marketingovém výzkumu trhu, pracoval ve společnostech ACNielsen, Unilever, Citibank, IPSOS. Věnuje se velmi intenzivně instore problematice a v současné době vede projekt CRS za Global Marketing.
  • Václav Loubek - 15 let v reklamě, dříve šéfredaktor časopisu Sign mediální domu Economia a časopisu Signs & Promotion agentury Events & Promotion. Momentálně působí v marketingu a radí zadavatelům, jak správně pracovat s instore aplikacemi. 

Z aktuálního spotřebního koše

Deset kusů vajec je v Bille momentálně jen za 17,90 Kč.

Podívejte se další akční ceny a na kompletní spotřební koš z Albertu, Billy, Globusu, Kauflandu a Teska

Zpravodajství z retailu a spotřební koš podporuje společnost Global Marketing a její projekt

Distribuce POS