Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupí v neděli 18. listopadu od 21.25 v živě vysílaném rozhovoru televize Nova. Půlhodinový pořad Vládní krize tentokrát nahradí Střepiny a bude ho moderovat Rey Koranteng. Interview se má zaměřit na dění, jež způsobila kauza Seznamu Babišův syn promluvil.

Lidl prodával kustovnici čínskou se zakázaným pesticidem

Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila diskontnímu řetězci Lidl, aby ze všech svých poboček na českém trhu neprodleně stáhl sušené plody kustovnice čínské Vemondo Goji v balení po 70 gramech. Dodavatelem potraviny je italská firma Noberasco. Inspekce obdržela notifikaci od partnerského dozorového orgánu v Itálii, že předmětná šarže goji obsahuje pesticid carbofuran v koncentraci 0,064 mg/kg. Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od roku 2008 úplně zakázala.  

“Uvedená  šarže výrobku se v našich prodejnách již od září minulého roku nevyskytuje. Na základě podnětu od Státní zemědělské a potravinářské inspekce však nyní prověřujeme, zda se tento nález týkal i konkrétního data minimální trvanlivosti, které bylo v prodeji v Česku,” uvedla Kateřina Jašková z PR oddělení Lidlu.