Lidová tvořivost plodí klenoty i ohyzdnost

Luxují feministé? A čím jsou hodnotné výlety na okresní přebor? Nezapomínáme na žádná důležitá témata.

Lidová tvořivost a snaha přiblížit se ideálu – jako vystřižené z dnešní Přílohy!

Lidová tvořivost a snaha přiblížit se ideálu – jako vystřižené z dnešní Přílohy!

Zin

Negativity, Not Pessimism. Reader 2019 (Miloš Hroch, Jiří Špičák)

Dva z nejpodnětnějších hudebních publicistů u nás posbírají na konci roku své texty a vydají je na papíře. Zinu je 100 kusů, platí se sociálním kapitálem, případně v úterý na křestu ořechovkami. Tedy exkluzivní materiál, většina čtení je ale online. Od Špičáka stojí za prozkoumání zadumaná série o krajině pro časopis HIS Voice. Třeba Ledovce, jeskyně a paměť. Jak experimentální hudba mění krajinu. Hroch píše mimo jiné propracované reportáže. Protože je ta loňská o ideologii v extrémní hudbě zamčená, odkazujeme na aktuální kus z české scény dungeon synthu.

Dýpt IV (Ondřej Trhoň, Veronika Sellnerová)

Nezávislý časopis na hraně teorie a umění, píšou v anotaci na webu editoři Dýptu Trhoň a Sellnerová. Nového čísla vytiskli 200 kusů, distribuce i poštou. Předpokládáme hodně aktuální estetiku a myšlení. Papír žije. Krásný počin.

Architektura

Nemísta měst (Anna Beata Háblová, Host)

Básnířce a architektce Anně Beatě Háblové vyšla nová knížka, která přichází s konceptem nemíst měst. Definice není snadná, spadají pod ní festivalová městečka, letištní haly, skládky, uprchlické tábory. Prostory, které se vymykají normálnímu řádu lidských osídlení. Přestože urbanismu nerozumím, tohle chci číst. Poslechněte si autorku v pořadu Reflexe: Literatura! – začíná hovořit v čase 28:07 – nebo se podívejte na fér recenzi na iLiteratuře.

Oktagony a zlaté rámečky

Moudrost davu je nádherná věc. Ve facebookové skupině Oktagony a zlaté rámečky si lidé posílají fotky devadesátkových staveb - od podnikatelského baroka po mou oblíbenou postmoderní přestavbu paneláku. Mohlo být samozřejmě i hůř. Zbankrotovaný projekt stovek Walt Disney zámečků v tureckém údolí, které teď zejí prázdnotou, je toho důkazem.

Text

Young Men Embrace Gender Equality, but They Still Don’t Vacuum (Claire Cain Miller, The New York Times)

Moje holka tomu říká instrumentální feminismus. To když člověk ví, že ve společnosti by měl mluvit o rovnosti, feminismus mu tedy poslouží jako nástroj prokazující jeho osvícenost, skutky tomuto přesvědčení tak úplně neodpovídají. Tady k tomu mají čísla.

Why the Success of The New York Times May Be Bad News for Journalism (Ben Smith, The New York Times)

Timesy mají nového sloupkaře o médiích. Smith zahájil své působení pozoruhodně. Napsal o tom, proč je úspěch Timesů z posledních let snad až příliš velký. Ví, o čem mluví: dlouhá léta šéfoval BuzzFeed News.

Zvuk

Sport jako propaganda? Dnes je pro politiky ošemetnější než dřív, říká politolog Cas Mudde (Martin Wait, Radio Wave)

Martin Wait, redaktor iSport.cz a jeden z tvůrců sportovního pořadu na Radiu Wave nazvaného Tribuna, dostal skvělý nápad a pro rozhlas se ptal Case Muddeho. To je jeden ze světově nejvlivnějších politologů zabývající se populismem a krajní pravicí (viz rozhovor pro iRozhlas a vystoupení v Událostech, komentářích). Tady ale Mudde mluví o své oblíbené kratochvíli - výletech za fotbalem v nižších soutěžích. Kromě takzvaného groundhoppingu se ale dostanou i k propojení sportu a politiky.

Ešus: Majda, cesty a papričky (Strýček Míša, Radio 1)

Pěkný rozhovor o chilli papričkách z celého světa. Fanouškem moderátora, který si říká Strýček Míša, se rozhodně nestanu, zpovídaná Magdalena Havlíková se ale ve světě pálivých paprik orientuje náramně. Aby ne, když o nich loni vydala na Česko unikátní knihu.

Jakub Jetmar & Ondřej Sliš

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George