Lidové noviny opouští Martin Weiss, Kamila Klausová, Vladimír Křivka, mluví o tom i šéfredaktor Balšínek

Dalibor Balšínek. Foto: Profimedia.cz

Dalibor Balšínek. Foto: Profimedia.cz

Z deníku Lidové noviny odchází několik dalších klíčových lidí. Ke konci listopadu tým listu, který spolu s celým vydavatelstvím Mafra čerstvě vlastní podnikatel a politik Andrej Babiš, opustí vedoucí domácí redakce Vladimír Křivka a komentátor Martin Weiss. Odejde také Kamila Klausová, jedna ze dvou hlavních editorů, která od prosince nastupuje na editorskou pozici do Českého rozhlasu.

„Důvod je změna majitele a sekundárně to, že odešla řada mých dlouholetých kolegů,“ řekl Médiáři k svému odchodu Weiss, pro něhož bylo působení v Lidovkách zatím nejdelší v jeho novinářské kariéře, pro deník pracoval od roku 2006. O dalším působení zatím nemá jasno. Komentátorské oddělení nyní sestává z vedoucího Martina ZvěřinyZbyňka Petráčka, nově přibyl Lukáš KovandaTýdne.

Křivka je v redakci od února 2010, domácí oddělení vede od půle dubna. „Stejně jako ve volbách bylo hlavní motto čas na změnu, i já cítím, že je pro další profesní růst nutné přijmout nové výzvy,“ sdělil Médiáři. Od prosince má nastoupit do centra zpravodajství Českého rozhlasu. „Právě veřejnoprávní média považuji za klíčovou záruku vyváženého referování o dění v Česku, čemuž chci být nápomocen,“ prohlásil.

Záměr odejít oznámil prostřednictvím Mediaguru.cz dosavadní šéfredaktor a výkonný ředitel LN Dalibor Balšínek, který list vede od léta 2009. Ke konci letošního roku mu končí stávající kontrakt a z toho logicky vyvozuje, že odchází. „Faktický stav je takový, že odcházím,“ řekl ČTK.

Ještě se ale má mluvit o tom, za jakých podmínek Balšínek odejde, případně zda dál setrvá. Předseda představenstva Mafry Štěpán Košík totiž webu řekl, že „současná smlouva panu Balšínkovi vyprší na přelomu roku, tuto smlouvu má uzavřenou s předchozím akcionářem“. „O nové smlouvě budeme jednat a pak budeme komunikovat výsledek,“ dodal. „Předpokládám, že najdeme rozumnou dohodu, která bude odpovídat dosavadním korektním vztahům, které jsme měli,“ poznamenal Balšínek.

Z deníku už odešel komentátor Daniel Kaiser (od října komentuje v týdeníku Reflex) a redaktoři se specializací na právo a soudy Tomáš Němeček (teď dělá právníka) a Václav Drchal (je redaktorem titulu Právo & byznys v Mladé frontě), na odchodu jsou analytička Lenka Zlámalová a vedoucí magazínu Pátek LN Ondřej Suchan.