Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, majitele tuzemské mediální agentury Médea Jaromíra Soukupa a dva členy Dozorčí komise Rady ČT, jejího předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je podle ní řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči Médee, která se zjara ocitla v insolvenčním řízení. Lipovská to uvedla na dnešní tiskové konferenci v pizzerii na pražském Kačerově. Na místě byla přítomna i Jana Bobošíková, spolupracovnice Lipovské z Institutu demokracie a svobody. Obě kandidují v podzimních sněmovních volbách za uskupení Volný blok.

Tiskové konferenci přihlížela i Jana Bobošíková
Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. „V napadaném jednání však eventuálně lze při bližší znalosti věci spatřovat také naplnění skutkové podstaty i jiných trestných činů, a to i dalšími osobami v tomto trestním oznámení neuvedenými,“ uvedla.
Společnost Lipian Trade jako navrhovatel insolvence mimo jiné tvrdil, že Médea není schopna řádně hradit pohledávky za víc než 20 milionů Kč veřejnoprávní České televizi. ČT ovšem 12. února dopisem svého generálního ředitele Dvořáka prohlásila, že žádné závazky Médey po splatnosti neeviduje a že „splatnost je stanovena ve splátkovém kalendáři, který je plněn“. Potvrzením o neexistenci pohledávek Médeu podpořila také ČSOB. Insolvenční řízení vůči Médee bylo po pár měsících zastaveno.
Dozorčí komise podle Lipovské neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Víc Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. „Generální ředitel České televize ve spolupráci s panem Soukupem mimo jiné z televize Barrandov dělá kroky, které lze decentně nazvat nestandardními,“ naznačila. Uvedla také, že Dvořák nejprve na radě řekl, že jde o živou kauzu, a následně že o ní bude informovat později, což podle Lipovské dosud neučinil.
Jaromír Soukup, který shodou okolností dnes znovu plně ovládl mediální agenturu Médea, v reakci na dnešní slova Lipovské odepsal, že je pro něj těžké kroky Lipovské komentovat, protože přesné znění zmíněného dokumentu nezná. „Kategoricky odmítám podobné spekulace, zcela evidentně sloužící k získání pozornosti médií,“ sdělil Médiáři.
„Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho ČT vlastně obviňuje. Proto se to i těžko komentuje,“ reagoval generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Hana Lipovská na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. „Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já jako ekonom nejsem odborník na trestní právo,“ uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení. „Jedná se o jednu z kauz, kterou nelze politizovat ani zahalit do roušky úvah o svobodě slova, je to ryze hospodářský problém,“ tvrdí Lipovská.
„Nebudu zajišťovat volební výsledek hnutí ANO“
Mezi politiky podle svých slov nenachází vůli řešit problémy, na něž v minulosti v souvislosti s ČT upozorňovala: „V určité chvílí jsem narazila na to, že hnutí ANO, hnutí SPD a celá řada dalších politických stran zjistila, že je pro ně výhodné před volbami nedělat žádné prudké pohyby. Nevím, jestli jim záleželo na veřejnoprávnosti, na svobodě, na demokracii, na panu Dvořákovi nebo na svém vlastním volebním zisku. Ale vím, že v určité chvíli bylo jasně řečeno, že do voleb se problém řešit nebude. Dámy a pánové, já jsem nebyla zvolena do Rady České televize, abych zajišťovala volební výsledek hnutí ANO. Nebyla jsem zvolena do Rady České televize, abych zajišťovala volební výsledek kterékoli politické strany nebo chránila Petra Dvořáka. Nebyla jsem zvolena do Rady České televize, abych hájila zájmy České televize tam, kde se rozcházejí se zákonem.“
Radní Lipovská, nominovaná Českou biskupskou konferencí, byla zvolena do rady loni v květnu. Od té doby se vztah mezi ní a generálním ředitelem Dvořákem vyostřil. Lipovská ho mimo jiné obvinila ze střetu zájmů kvůli jeho angažmá v počítačové škole Gopas a v Leica Gallery. Dvořák zase na Lipovskou podal trestní oznámení za to, že na něj osobně útočí a mystifikuje.
Po roce a čtvrt ve funkci radní necítí Lipovská podporu ani od ostatních členů Rady ČT, která je navíc vinou obstrukcí sněmovní opozice bez čtyř členů z předepsaných patnácti: „Na půdě rady prostor pro řešení v tuto chvíli není. Rada České televize je na další dva až tři měsíce totálně ochromená. Rada České televize v tuto chvíli zasedá v počtu jedenácti členů. V tom se žádné kroky dělat nedají. Rada České televize v tuto chvíli nemá oporu v poslanecké sněmovně ani ve volebním výboru. Ti řeší své problémy, své kampaně, své obavy a své strachy. Nepřijala jsem kandidaturu proto, abych každý měsíc zaznamenala na účtu 26 korun čistého měsíčně.“
Do voleb nechce v radě hlasovat ani navrhovat usnesení
O tom, že podává trestní oznámení na představitele České televize a Médey, Lipovská informovala na samém konci zasedání Rady ČT minulou středu, a to technickou poznámkou. „Na vědomí rady dovolím si pouze stručně informovat, že na základě doporučení právníků, na základě právního rozboru jsem včera 20. července podala trestní oznámení ze spáchání několika trestných činů, včetně trestního činu podvodu, a mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady. Chci upozornit, že se nejedná o takzvané happeningové trestní oznámení, ale o výsledek rozhodnutí poté, co byly vyčerpány všechny ostatní zákonné prostředky. Děkuji a přeji hezké léto,“ uvedla závěrem středečního zasedání.
Na radě podrobnosti nesdělila, zato následně pozvala novináře na dnešní dopoledne do pizzerie u metra Kačerov, s tím, že „tématem tiskové konference je trestní oznámení mj. na management ČT, a další kroky“.
Tiskovku nicméně využila i k tomu, aby oznámila svou kandidaturu do poslanecké sněmovny za Volný blok. Povede kandidátku uskupení v Pardubickém kraji. V případě zvolení by nemohla být členkou Rady ČT. Do uskutečnění voleb ovšem podle ní není zákonný důvod z rady odcházet. „Nehodlám odstoupit z rady do 10. října tohoto roku, čistě proto, že z hlediska zákona k tomu není důvod, ale hodlám přijmout kroky, které všem těmto pochybnostem, které jsou naprosto legitimní a srozumitelné, budou předcházet,“ řekla na dotaz Médiáře.
„Primárně tedy nebudu na schůzích Rady ČT hlasovat, budu se zdržovat hlasování,“ uvedla, ovšem s výjimkou „jakýchkoli tajných voleb v personálních otázkách, v těch se střet zájmů nemá jak projevit“. „Za druhé: nebudu navrhovat na srpnovém a zářijovém jednání [Rady ČT] žádná usnesení,“ řekla také radní Lipovská. „Toto je postup, který je vyzkoušený, je zákonný,“ je přesvědčena. Podobný postup zvolil Josef Nerušil, který je členem Rady Českého rozhlasu a zároveň kandiduje za SPD.

Internetová Mall.tv změní název na Fame Play

Šéf TV Nova Daniel Grunt: „Není reálné, aby vznikl Czechflix. Může jím být Voyo“
