V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

„Politické ambice nemám.“ Teď Soukup zakládá politické hnutí List

Jaromír Soukup v relaci Moje zprávy

Jaromír Soukup v relaci Moje zprávy

Po jedenácti pořadech v televizi Barrandov, kterou zároveň vlastní a vede, si Jaromír Soukup - mimo jiné majitel největší mediální agentury v Česku Médea - vytyčil další cíl. Není mediální, ale politický. Soukup zakládá politické hnutí, které nazval List Jaromíra Soukupa. Oznámil to dnes večer v jednom ze svých pořadů Moje zprávy. „Úderem dnešního dne zakládám politické hnutí List Jaromíra Soukupa, jehož cílem je bránit české národní zájmy před zkorumpovanými politiky a oligarchy,“ dodal. Řekl, že o přízeň občanů se bude ucházet ve volbách. Nejbližší budou ty květnové do Evropského parlamentu.

Ještě minulý rok v červenci na otázku, zda má politické ambince, odpovídal Bohumilu Pečinkovi v Reflexu „určitě nemám“. A ve vlastním časopisu, který zrovna přejmenovával na Faktor Soukup, si v květnu nechal položit otázku, zda si „razantním mediálním nástupem připravujete půdu pro politiku“. „Znova: nic takového neřeším,“ prohlásil na stránkách svého magazínu.

„Kdybych chtěl do politiky, nakoupím si média a udělám si kampaň. Jsem majitel největší komunikační skupiny v Česku, takže bych to asi dokázal. Ale to není důvod, proč dělám to, co dělám,“ říkal loni v květnu majitel Médey a Barrandova.

Jaromír Soukup se přitom kolem politiky angažoval už dřív, v minulosti pomáhal s financováním kampaně Straně zelených a později financoval Demokratickou stranu zelených, za kterou i neúspěšně kandidoval v roce 2009 do Evropského parlamentu. Partaj získala 0,62 % hlasů. Ve straně byl dokonce místopředsedou. Na devátém místě kandidátky obdržel od voličů 72 preferenčních hlasů.

Před deseti lety se přitom označoval za českého Berlusconiho a v rozhovoru pro MF Dnes prohlašoval, že na náklady na politickou kampaň „nemá limit“. „Sto milionů může být,“ říkal.

„Zásadní životní rozhodnutí“

Tentokrát Soukupova média předem avizovala, že jejich majitel „učinil zásadní životní rozhodnutí, které výrazně ovlivní českou mediální, politickou i byznysovou scénu“. „Chci aktivně vstoupit do dění, bez výmluv a prázdných řečí. Prostě dám svoji tvář, svoje jméno všanc,“ řekl dnes.

„Každý rok uvedu seznam věcí, které je potřeba změnit,“ prohlásil s tím, že věci z jeho seznamů se budou dát měnit v ten samý rok. „Jako jeden z prvních cílů navrhuji, pojďme prosadit trestní odpovědnost politiků za to, že nám jednoduše zdražují život, za nedostatek bytů, za drahé energie, za předražené účty za mobilní internet a telefon,“ řekl. Česko má být podle něj místem, kde na špatná rozhodnutí státu nedoplácejí obyčejní lidé. „Buďme vlastenci a braňme české národní zájmy,“ uzavřel.

Z osobností spjatých s médii v minulosti uspěl ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2004 bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný na kandidátce hnutí Nezávislí, spolu s ním se dostala i někdejší moderátorka Novy Jana Bobošíková. O pět let později jako dvojka kandidátky uskupení Libertas.cz svůj post neobhájil, stejně jako Bobošíková za Politika 21.