
Miroslav Pavel, vydavatel Literárních novin a bývalý šéf regionálních Deníků. Foto: Literární noviny
Tištěné Literární noviny poprvé na letošní rok nedostaly od státu žádný finanční příspěvek na vydávání. Rozhodly se proto zdražit na 59 Kč za číslo. V aktuálním vydání tradičního titulu, který se z ekonomických důvodů změnil v lednu 2014 z týdeníku na měsíčník, to uvádí vydavatel Miroslav Pavel. Literárky pro letošek žádaly od státu 4.338.786 Kč, nejvíc z 25 žadatelů. V předchozím roce 2015 stát Literárkám přispěl částkou 400.000 Kč, v předchozích dvou letech vždy milionem.
Letos jim nedal nic, zároveň částkou vyšší než milion podporuje tituly A2, Literární měsíčník Host, Literární obtýdeník Tvar a Revolver Revue. Podporu menší než milion dostaly tituly Psí víno, časopis pro současnou poezii, Protimluv, Plav - měsíčník pro světovou literaturu, Weles, Listy, Prostor, Kontexty, Analogon, Literárně-kulturní časopis H_aluze, Revue Babylon, Literární portál H7O, Sborník Logos, Echa*Echos a Kulturně-literární revue Pandora. Celkem jim stát letos pošle 13,5 milionu Kč.
Proč Literárky už nedostaly dotaci
Odborná komise odboru umění, literatury a knihoven Ministerstva kultury pro podporu literárních periodik a akcí, ve složení Petr Hanuška, Michal Jareš (předseda komise), Miloš Krhoň, Michal Kosák, Tomáš Kůs, Eva Lenartová, Jaromír Slomek (místopředseda komise), David Zábranský, Helena Zoufalová, uvedla následující:
Komise jednomyslně odmítla poskytnout dotaci vydavateli časopisu Literární noviny. V diskusi bylo řečeno, že státní dotace v tomto výběrovém řízení nemá dostávat politický časopis, který neodpovídá obsahem charakteru podporovaných časopisů. Podpora odboru umění, literatury a knihoven je v tomto dotačním řízení určena na podporu literárních, literárně-kritických a literárně společenských časopisů s převážně literárním obsahem. Literární noviny nejsou již dávno časopisem literárním, jejich název je zavádějící a obsahově jej nelze zařadit mezi zde podporovaná periodika. Tradice, ke které se časopis svým názvem hlásí, zde není již dlouho naplňována.
Zdroj: Literární noviny, 3. 3. 2016
„Naše noviny nejenže na sebe nevydělají, ale jsou naopak v hluboké ztrátě a postupně se dostávají, vzhledem ke stále vyšším nákladům na jejich výrobu, do existenčních problémů,“ uvádí redakce Literárek. „Financuji z vlastních prostředků ztrátu ve vydávání Literárních novin. A za těch pět let, co jsem majitelem, je to už docela úctyhodná částka,“ píše v úvodníku Pavel, který v minulosti šéfoval regionálním Deníkům jako generální ředitel Vltava-Labe-Press a skoro dvacet let vedl vydavatelství Economia, které s jeho vlajkovou lodí Hospodářskými novinami začátkem devadesátých let spoluzakládal. Vydavatelská společnost Litmedia uvádí za rok 2014 ztrátu 5,5 milionu Kč, rok předtím skoro 8 milionů. V roce 2012 to byla ztráta 8 milionů, v roce 2011 dokonce 11 milionů, v roce 2010 podobně 11 milionů a za rok 2009, kdy Pavel noviny přebíral, 5 milionů. Kumulovaná ztráta z vydávání Literárních novin v letech 2009 až 2014 tak činila kolem 50 milionů Kč.
Místo eráru se vydavatel obrací pro peníze k fyzickým odběratelům. „Noviny typu Literárek by měly vyžít z vůle čtenářů,“ tvrdí. Nabádá proto lidi, aby si měsíčník předpláceli, za 708 Kč ročně. Kromě předplatného nabízí možnost přispívat ve třech rovinách - za 1.200 Kč ročně jako podporovatel, za 3.000 Kč jako mecenáš, 5.000 Kč jako donátor. Mezi výhody kromě levnějších výtisků v předplatném Literárky nabízejí grátis účast na svých akcích, slevy na kurzy pořádané svou akademií, slevy v systému Sphere a stříbrnou jehlici, respektive zlatou se zirkonem.

Internetová Mall.tv změní název na Fame Play

Tištěný časopis Moje psychologie se po půl roce vrací
