Livesport kupuje od Vachlera Kinobox, povede ho Fila

Obsah filmového portálu plánuje Livesport Martina Hájka využít i pro svou online televizi.

Martin Hájek s Petrem Vachlerem

Martin Hájek s Petrem Vachlerem

Jedna z nejznámějších českých filmových značek mění majitele. Česká technologická společnost Livesport Martina Hájka koupila od producenta a režiséra Petra Vachlera projekt Kinobox.cz. Obsah filmového portálu, jehož redakci nově povede filmový kritik a publicista Kamil Fila, plánuje Livesport v budoucnu využít i pro svou chystanou televizi. Livesport, který se živí především zpracováním sportovních výsledků do rychlých zpráv, webů a aplikací, už od loňska vlastní majitele vysílacích práv tuzemské fotbalové ligy Pragosportagregátor zpráv Tapito. Letos plánuje spustit zpravodajství na míru, pro které najal Filipa Horkého. Majitel Livesportu je i jedním z mecenášů Deníku N. 

Kinobox vznikl v roce 1993 jako televizní týdeník, který pro Českou televizi začala vyrábět společnost VAC – Vachler Art Company. Pořad režírovaný Vachlerem a moderovaný Romanem HolýmMilošem Kohoutem (a později Petrem Čtvrtníčkem) se stal nejsledovanějším programem na ČT2 a později se přesunul na ČT1. V roce 2009, kdy už filmové novinky nestačilo uvádět jednou týdně, se pořad začal víc přesouvat na internet. Dnes disponuje druhou nejsledovanější filmovou databází v Česku, první je ČSFD Martina Pomothyho. Ta minulý měsíc podle oficiálního měření NetMonitor přivítala skoro 3,3 milionu lidí, Kinobox měl 1,1 milionu uživatelů.

„S televizním Kinoboxem jsem v devadesátých letech vyrůstal. Petr Vachler tehdy dokázal vybudovat značku, kterou milovala velká část českých filmových příznivců, a svou popularitu si Kinobox udržel i jako filmový web. Jsem rád, že teď máme možnost posunout ho dál - nejen obsahově, ale i technologicky,” uvedl Martin Hájek. „Naším cílem je udělat z Kinoboxu bránu do světa videozábavy pro filmové a seriálové fanoušky. Vytvoříme komplexní databázi audiovizuálních děl, která komukoli na míru usnadní orientaci v nepřeberné nabídce filmů a pořadů. Chceme zúročit zkušenosti se šířením informací a přinést filmovým příznivcům podobný servis, na jaký jsou zvyklí naši sportovní fanoušci. Kinobox v budoucnu obohatíme o streaming televizního vysílání, proto jej bude provozovat naše společnost Livesport TV.“ Livesport TV je 100% dcerou firmy Livesport, kterou vlastní z 85 % Hájek, zbylých 15 % patří Jiřímu Marešovi.

Vachler sice s Livesportem podepsal smlouvu o prodeji Kinoboxu, ale s projektem se neloučí úplně. „Pro Kinobox.cz zůstávám v roli konzultanta. Přece jen jsem filmu, zejména českému, zasvětil v nejrůznějších formách mnoho let. A Kinobox pro mě znamenal hodně. Roky televizní podoby strávené s moderátory Romanem Holým, Milošem Kohoutem či později s Petrem Čtvrtníčkem byly úžasné, stejně jako v posledních letech objevovat jeho internetovou podobu,“ říká režisér, producent a scenárista.

Livesport zároveň s nákupem Kinoboxu posiluje jeho redakci, kterou nyní bude řídit Kamil Fila. „S novým desetiletím musí na český trh přijít databáze, která bude filmovým fanouškům dávat víc, než oni dávají jí svými komentáři,“ prohlásil Fila ve zjevné narážce na konkurenční ČSFD. „Měla by s vámi umět komunikovat, chápat vás a znát váš vkus, ale přitom vám nenásilnou cestou pořád rozšiřovat obzory a nabízet nové překvapivé filmy k okamžitému zhlédnutí,“ nastiňuje své plány.

„Stálými členy redakce jsou Tomáš Chvála, který ji dosud vedl, a Lukáš Král. Dále je tu několik externistů, se kterými budeme samozřejmě dál spolupracovat,“ sdělil Médiáři Fila. Ten už čtyři roky provozuje částečně zpoplatněný web Ještě větší kritik, než jsme doufali. Plánuje ho udržovat dál: „Bude zachovaný, některé články z něj budeme uveřejňovat i v magazínu Kinoboxu.“