Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Loděnické gramozávody měly loni rekordní tržby. Klaus je pochválil, že nezůstaly u desek

Společnost nevyrábí jen CD, DVD nebo vinylové desky. Hlavním zdrojem obchodu je tiskárna, kde se vyrábějí obaly či manuály.

  • ČTK
  • 03. 05. 2011 21:04

Společnost GZ Media Digital, dříve známá jako Gramofonové závody Loděnice, loni vykázala zisk 430 milionů korun, což je nejvíc v novodobé historii. Generální ředitel společnosti Zdeněk Pelc předpokládá, že letos zisky opět porostou. Mohly by se pohybovat kolem 450 milionů korun, řekl dnes ČTK.

Firma slaví 60 let od vylisování první gramofonové desky, a proto ji dnes navštívil prezident Václav Klaus, jenž hospodářské výsledky firmy označil za mimořádně dobré.

Podle prezidenta se firma proměňuje v čase a dokáže reagovat na rostoucí poptávku, což je hlavním důvodem toho, že se jí daří. „Obdivuji to, že se firma dokázala obměňovat, že nezůstala strnule u toho, s čím začala. Kdyby u toho zůstala, tak by dávno zahynula,“ prohlásil Klaus. S tím Pelc souhlasí. Společnost se podle něj nezaměřuje jen na výrobu CD, DVD nebo vinylových desek. Hlavním zdrojem obchodu je tiskárna, kde se vyrábějí nejrůznější obaly a manuály, nebo komplementační centrum, vysvětlil.

Za pozitivní ekonomické výsledky podle představitelů firmy paradoxně může celosvětová hospodářská krize. Finanční ředitel společnosti Vladimír Modrý ČTK řekl, že kvůli ní firmy na západě musely začít šetřit a česká společnost díky tomu získala významné zákazníky. „Naše výroba roste také kvůli konkurenčnímu boji. Konkurence pomalu odpadává a my jejich trhy pomalu přebíráme,“ upřesnil Pelc.

Obraty jednoho z největších výrobců CD a DVD ve střední a východní Evropě loni činily 1,7 miliardy Kč. Podle Pelce by se letos měly zvýšit na zhruba 1,8 miliardy Kč. „Nárůst není nějak dramatický, ale já na revoluce moc nevěřím. Jdeme dopředu evolučním tempem,“ dodal Pelc.

Firmě roste počet vyrobených gramofonových desek. Loni se výroba meziročně zvýšila zhruba o pět procent na zhruba 5,5 milionu desek. Letos předpokládají, že jich vyrobí přes šest milionů. „Je to móda a řekl bych, že deska má jiný zvuk. Lidé, kteří hledají nějakou odlišnost, jí v tom nacházejí,“ míní Pelc.

Podle Modrého společnost zaznamenala při výrobě „vinylů“ rekord letos v březnu, kdy jich vyrobila přes 700.000. Podle něj se poptávka zvyšuje kvůli tomu, že jsou tyto desky sběratelskou záležitostí. „Když přišla na začátku 90. let „cédéčka“, tak byla určitá krize. Od poloviny 90. let ale jejich výroba stále roste,“ řekl ČTK Modrý.

Společnost nedávno investovala zhruba 120 milionů korun do výstavby nové výrobní haly, kde se budou nosiče a další produkty kompletovat. Její provoz by měl být spuštěn letos. Ve firmě v současné době pracuje téměř 1400 zaměstnanců.

Devadesátiprocentní většina výrobků podle Pelce v minulosti směřovala do zahraniční. Saldo zahraničního obchodu se však podle něj v současnosti snižuje, jelikož zahraniční firmy zakládají pobočky v ČR a z nich teprve výrobky směřují do ciziny.

Historie GZ Digital Media sahá až do roku 1951, kdy v Loděnicích vyrobili první gramofonovou desku. V roce 1988 pak tehdejší Gramofonové závody vylisovaly první CD a v roce 2001 i první DVD ve střední Evropě.