Luboš Xaver Veselý: budu kandidovat do Rady ČT

Moderátora Českého rozhlasu a XTV.cz k rozhodnutí definitivně přesvědčil přístup týmu ČT.

Luboš Xaver Veselý v aktuálním ze svých internetových živých vysílání

Luboš Xaver Veselý v aktuálním ze svých internetových živých vysílání

Publicista a moderátor Českého rozhlasu a internetové XTV.cz Luboš Xaver Veselý se pokusí dostat do Rady České televize. Řekl to ve svém pátečním živém streamu na svém kanálu Xaver Live na YouTube. Podporu mu už na Facebooku vyjádřil Václav Klaus mladší, hlavní tvář nově založeného hnutí, jež má dnes ustavující sněm v Brně. „Trikolóra podpoří Xavera do Rady ČT,“ napsal na síť. Hnutí disponuje dvěma poslanci, jsou to Klaus mladší a Zuzana Majerová Zahradníková, kteří nedávno odešli z ODS - Klause vyloučili, Zahradníková vystoupila sama.

„Přinejmenším mám 20 let zkušeností v médiích, přinejmenším jsem při troše fantazie v tomto oboru vzdělán,“ shrnul Veselý svou dosavadní průpravu. „Nechci s nikým bojovat, nechci s nikým válčit, ale mám pocit, že bych chtěl přinejmenším, když už nic jiného, zkrátit vzdálenost mezi námi obyčejnými občany a nabubřelou institucí, která se jmenuje Česká televize,“ předeslal.

Poslední kapkou k tomu, pustit se do kadidatury, jak řekl, bylo natáčení štábu pořadu Newsroom ČT24. Ten za Veselým přijel s žádostí o vyjádření ohledně jeho rozhovoru s Andrejem Babišem v pořadu Xaver a host na regionálních vlnách Českého rozhlasu.

Web Hlídací pes tvrdí, že jím veřejnoprávní rádio udělalo premiérovi propagaci, čímž porušilo svůj kodex. Veselý naopak prohlásil, že se kodexem řídil, a praktiky týdeníku České televize o médiích tvrdě zkritizoval. „To, co děláte, je holá katastrofa,“ vzkázal týmu pořadu. Napadl to, jak o něm ČT informovala v minulosti.

Rozhovor s redaktorkou Newsroomu ČT24 natáčel kromě televizního i Veselého štáb, video vzápětí moderátor umístil na videoweb YouTube. Tam zaznamenalo už téměř 90.000 zhlédnutí.

Členy Rady ČT vybírá poslanecká sněmovna na návrh různých občanských organizací, nominace je podle Veselého mezi „věcmi, které se teď nějak ošetřují“.

Rada České televize je ze zákona patnáctičlenná, momentálně je kompletní. Příští rok v březnu se ale několik míst uvolní, respektive třetině radních skončí mandát (budou to Jan Bednář, který je teď předsedou rady, Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Michael Hauser a Ivana Levá) a proběhne volba nových. Radní volí plénum sněmovny, předvýběr z nominantů občanských organizací dělá volební výbor.

Sdílejte