Luboš Xaver Veselý se podle soudu má omluvit Johaně Hovorkové

Soud moderátorovi uložil, aby se omluvil, a dal mu pokutu. Veselý se proti verdiktu odvolal.

Luboš Xaver Veselý. Foto: Hynek Glos

Luboš Xaver Veselý. Foto: Hynek Glos

Moderátor a radní České televize Luboš Xaver Veselý se má podle rozhodnutí soudu omluvit editorce webu Forum 24 Johaně Hovorkové za to, co o ní říkal na YouTube. Rozhodnutí není pravomocné, Veselý se proti němu odvolal. Informaci zveřejnila Hovorková na Twitteru.

Veselý v jednom ze svých streamů v roce 2020 mluvil o Hovorkové jako o „zrůdě“ a „svini“ a vyzýval rodiče školáků, za nimiž jezdí Hovorková na besedy, aby novinářku hnali „svinským krokem“. Moderátor reagoval na komentář Hovorkové, v jehož titulku stálo, že „Xaver chce znormalizovat Moravcův pořad“, míněno politickou diskusi České televize Otázky Václava Moravce. Veselý tehdy v předchozím rozhovoru pro CNN Prima News jen nadnesl, že v tradiční nedělní debatě ČT by se její moderátoři mohli střídat. Veselý se za své výroky Hovorkové den po odvysílání původního videa omluvil na Facebooku. Podle soudu se má ale omluvit ještě jednou, „písemně i veřejně“, jak uvádí Hovorková, a navíc dostal pokutu 10.000 Kč.

„Mluvil jsem o tom s advokátem, řekl, že se odvoláme,“ uvedl Veselý pro Médiář. K tehdejší omluvě ho podle svých slov vyzval Jakub Černý, jednatel XTV, firmy, která provozuje stejnojmennou internetovou televizi spojenou hlavně právě s Veselým. „Tenkrát mně řekl, že to bylo zbytečné, tak jsem se na jeho pokyn omluvil. Soud to zjevně nebral v potaz. Já se v životě omlouval mockrát,“ doplňuje moderátor.

„Jsem ráda, že soud naší žalobě vyhověl. Pan Veselý si myslel, že mu všechno projde, ale já mám za to, že výzvy k násilí jsou skutečně nepřijatelné,“ říká Hovorková, které se tehdy zastal také Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). Novinářská organizace tehdy vyzývala poslance, aby Veselého odvolali z kontrolního orgánu České televize. To se nestalo. „Jsem moc vděčná mým kolegům, že mě tak podpořili, protože doba po útoku pana Veselého pro mě byla hodně nepříjemná kvůli útokům jeho fanoušků,“ doplňuje dnes Hovorková.