V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Macháček přechází z Economie do Lidových novin

Dlouholetý komentátor Respektu a Hospodářských novin nastoupí do Mafry v únoru.

Jan Macháček. Foto: Knihovna Václava Havla

Jan Macháček. Foto: Knihovna Václava Havla

Ekonomický komentátor Jan Macháček, dosavadní autor Hospodářských novin a týdeníku Respekt přechází z vydavatelství Economia Zdeňka Bakaly do Lidových novin vydavatelství Mafra Andreje Babiše. Šéfredaktor LN István Léko podotkl, že se s Macháčkem znají „přes 25 let“ a že příchozí „svou erudicí a zkušeností přispěje k etablování Lidových novin jako prestižního titulu pro politiku, ekonomiku a kulturu“.

Macháček podle svých slov pro nového zaměstnavatele - mediální firmu vlastněnou podnikatelem a zároveň vrcholným politikem, tedy vicepremiérem a ministrem financí Babišem - neočekává, že by se ocitl ve střetu zájmů, a to i přesto, že kromě témat evropských a globálních hodlá komentovat i českou politiku a hospodářskou politiku české vlády. Ve střetu zájmů prý nebude, protože už není investigativní reportér, ale sloupkař. „Nehodlám být reportérem, který každý den mapuje, co se děje na ministerstvu financí,“ prohlásil.

Macháček se v 80. letech angažoval v československém disentu, od března 1990 pracoval v Respektu. Za svou novinářskou praxi získal několik ocenění, konkrétně v roce 2010 Cenu Ferdinanda Peroutky. Přednáší žurnalistiku na New York University v Praze a přispívá do mezinárodního čtvrtletníku Aspen Review. Vystupuje též jako komentátor v České televizi a Českém rozhlase. Je také členem správní rady Knihovny Václava Havla, dosud byl tři roky jejím předsedou.