Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Mafra má zaplatit 240.000 Kč za zveřejnění odposlechů Nečasových

Úřad pro ochranu osobních údajů zamítl rozklad Mafry proti uložené sankci, rozhodnutí je tak pravomocné. Vydavatelství je chce žalovat.

  • ČTK
  • 29. 10. 2014 12:01
Premiér Petr Nečas rezignoval v červnu 2013. Foto: Profimedia.cz

Premiér Petr Nečas rezignoval v červnu 2013. Foto: Profimedia.cz, Corbis

Vydavatelství Mafra musí zaplatit 240.000 Kč za zveřejnění některých informací z odposlechů telefonických hovorů expremiéra Petra Nečase (ODS) s někdejší šéfkou jeho kabinetu a současnou manželkou Janou Nagyovou (Nečasovou). Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zamítl rozklad Mafry proti uložené sankci, a rozhodnutí je tak pravomocné. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

„Sankce ve výši 240.000 Kč byla uložena proto, že byly zveřejněny informace pocházející z odposlechu telekomunikačního provozu pořízené orgány činnými v trestním řízení, což zakazuje trestní řád,“ vysvětlila mluvčí. „Rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů považujeme za nezákonné a budeme se proti němu bránit správní žalobou u Městského soudu v Praze,“ sdělila ČTK mluvčí vydavatelství Silvie Škábová.

Přepisy policejních odposlechů uveřejnil v květnu za vedení tehdejší šéfredaktorky Sabiny Slonkové deník Mladá fronta Dnes, kterou Mafra vydává. Obsahovaly mimo jiné i důvěrná oslovení. Ochránci dat následně varovali před zveřejňováním informací soukromého charakteru, které pocházejí z odposlechů v rámci trestních řízení. Už tehdy uvedli, že v těchto případech se nelze odvolávat na veřejný zájem nebo se obhajovat tvrzením, že politik nemá nárok na ochranu soukromí.

Nečas a jeho současná manželka figurují v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby ke sledování expremiérovy bývalé ženy Radky a také v případu údajných trafik pro tři exposlance ODS. Nagyová navíc čelí společně s lobbistou Ivo Rittigem obvinění kvůli údajnému vyzrazování utajovaných informací Bezpečnostní informační služby.