V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mafra se má omluvit Babicovi za článek o průjmu

Kuchaři náleží podle soudu i 400.000 Kč jako odškodnění.

  • ČTK
  • 10. 09. 2014 13:26
Jiří Babica. Foto: Profimedia.cz

Jiří Babica. Foto: Profimedia.cz

Vydavatelství Mafra se má omluvit „televiznímu“ kuchaři Jiřímu Babicovi a zaplatit mu 400.000 Kč kvůli článku, který ho spojil s průjmy vojáků v Afghánistánu, rozhodl dnes Městský soud v Praze. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Spor se vede o příhodu z propagačního zájezdu kuchaře k českým jednotkám v provincii Lógar.

Text z prosince 2012, který sepsal redaktor specializující se na armádu Jan Gazdík „s přispěním“ Radky Římanové, nesl titulek Babicovy steaky odpravily české vojáky v Afghánistánu. Dostali průjem. Text vyšel v deníku MF Dnes, pak na iDnes.cz, rozšířil se i na další weby. Babica si později v deníku E15 stěžoval, že kvůli článku jej lidé přezdívali „Jirka Průjmica“.

Gazdík v článku mimo jiné zmínil, že zažívací potíže jsou na základně obvyklé. Citoval vojáka, který uvedl, že „půlka lidí se tam pos...., hlavně ti, kteří se zúčastnili grilovačky“. Voják ale zároveň dodal, že lze jen těžko říci, jestli za potíže mohl Babica. Podle soudkyně se při projednání Babicovy žaloby prokázalo, že novinářova tvrzení zasáhla do kuchařových osobnostních práv. Babica se domáhal 800.000 Kč, taková částka však soudu připadala nepřiměřeně vysoká.

Babica již dříve uvedl, že vojáci v Lógaru mu pomáhali s přípravou grilování, akci ale přerušil varovný alarm, kvůli kterému se museli všichni skrýt na chvíli v bunkru. „Pak se vylezlo ven a grilovalo se. Nikomu se nic nestalo. No a po půl roce vyšel článek od pana Gazdíka, že se tam všichni váleli po zemi a zvraceli. Je to totální fáma,“ řekl.

Vydavatelství se hodlá odvolat. „Mediální skupina Mafra v tuto chvíli nechce blíže komentovat nepravomocný rozsudek Městského soudu v Praze. Po doručení jeho písemného vyhotovení podáme odvolání k Vrchnímu soudu v Praze,“ sdělila oficiálně.