Magazín Uni změnil poprvé po čtvrtstoletí logo

Původní logotyp Libora Batrly modernizoval grafik a fotograf Ivan Prokop.

Letošní lednové číslo kulturního měsíčníku Uni

Letošní lednové číslo kulturního měsíčníku Uni

Kulturní měsíčník Uni si ke čtvrtstoletí své existence nadělil nové logo. Jeho autorem je fotograf a grafik Ivan Prokop. Nová podoba loga vychází z původního logotypu, který vytvořil Libor Batrla, a interpretuje jej v duchu současného minimalismu. Magazín začal vycházet v roce 1991, logo se mění v jeho historii vůbec poprvé.

Nové logo Uni od Ivana Prokopa

Nové logo Uni od Ivana Prokopa

 

Původní logo Libora Batrly

Původní logo Libora Batrly

„Původní logo od Libora Batrly je legendární, ale přece jen jsme se chtěli posunout k současnější a modernější grafice,“ řekla Médiáři Lýdie Kárníková ze sdružení Unijazz, které magazín vydává. Změna loga částečně navazuje na redesign časopisu z roku 2014. Uni tehdy získalo díky crowfundingové kampani na Hithit.cz prakticky dvojnásobný formát (původní byl známý jako „nudle“, v nové podobě šlo o formát zhruba A4), zvětšilo rozsah na 60 stran a rozšířilo počet témat i seznam autorů. Logo si v té době ještě zachovalo svou původní podobu, ale získalo na titulní straně jiný prostor a umístění.

Uni ve formátu "nudle", jak vycházelo ještě v roce 2010

Uni ve formátu „nudle“, jak vycházelo ještě v roce 2010

 

Loňské prosincové číslo magazínu, už v novém rozšířeném formátu

Loňské prosincové číslo magazínu, už v novém rozšířeném formátu

V letošním roce Uni plánuje podle Kárníkové provést ještě redesign svého webu, kde počítá s větší interaktivitou a s větším přiblížením se tomu, jak jsou současní online čtenáři na webech zvyklí číst. Redesign si chce sdružení zajistit interně prostřednictvím vlastního grafického týmu. 

Sdružení Unijazz, které začalo magazín v roce 1991 vydávat, navazovalo na aktivity původní Jazzové sekce. Prvními autory nového titulu se tehdy stali například Jan Zahradil, Eduard Svítivý nebo Petr Slabý a Jiří Moravčík, kteří tvoří redakční tým dodnes. Mezi stálé přispěvatele časopisu se během dalších let zařadili třeba hudební publicisté Vladimír Kouřil (jazz), Alex Švamberk (rock), Michal Bystrov (tradiční hudba, literatura a další), Petr Dorůžka a Jiří Moravčík (oba world music), Z. K. Slabý, Antonín Kocábek a Petr Slabý (alternativa), Radim Kopáč (literatura, výtvarné umění) a Zdeněk Justoň (antropologie). V roce 2014 posílili tým externích spolupracovníků například literát Eugen Brikcius, publicista a hudebník Ondřej Konrád, divadelní specialista Jan Kerbr nebo spisovatelka, písničkářka a publicistka Hana Lundiaková. Šéfredaktorem časopisu je Ondřej Bezr