Majitel Evropy 2 se letos soustředí na video

Pod vedením Jiřího Sládka, který nedávno přišel z televize Nova, chce rozhlasový dům získat víc peněz z videoreklamy na internetu. Využije k tomu své celebrity i nové pořady.

Jiří Sládek

Jiří Sládek

Přední tuzemský rozhlasový dům Lagardere se letos hodlá koncepčně pustit do tvorby vlastních videí. Plán vytýčil čerstvý ředitel digitálního portfolia Jiří Sládek, který v říjnu přišel do Lagardere z pozice šéfa internetových aktivit televize Nova. Teď zodpovídá za weby a sociální sítě rádií Frekvence 1, Evropa 2, také zpravodajské stanice Zet, dětského programu Pigy a dalších rádií a internetových produktů. „Letošní rok bude na našich webech ve znamení videa. To je z hlediska obsahu hlavní zaklínadlo,“ řekl Sládek v rozhovoru s Médiářem.

Má jít o plnohodnotný obsah: „Dát jen kameru do rozhlasového studia nestačí. Vzhledem k tomu, kolik v našem mediálním domě pracuje celebrit, nabízí se s nimi dělat rozhovory s nimi, s jejich hosty, točit scénky. Takový obsah jsme loni pilotovali a letos naplno rozběhneme. I videotým se v roce 2016 rozroste.“

Prvními počiny, nastartovanými ještě před Sládkových příchodem, jsou skeče ze série Fakt no koment, na nichž se podílejí moderátoři Odpolední show Evropy 2 Tomáš Zástěra, Jindra EklZorka Hejdová. Krátké scénky natáčejí při vysílání i mimo ně. Dalším formátem je Unplugged, součást hitparády na Evropě 2, kdy kapely a interpreti ve studiu s moderátorem Eklem hrají naživo. „Například jak se rozezpívá kapela Slza, to fanynky na YouTube vždycky ocení. Je to super virální věc,“ pochvaluje si manažer webů. Právě sociální sítě (Evropa 2 má silný Facebook i Instagram) využívají klasická média jako je rádio k účinné propagaci svého obsahu, a video je ideální formát.

K sítím samotných stanic je možné počítat dosah samotných populárních tváří a hlasů, jimiž Evropa 2 či Frekvence 1 disponuje. Patří k nim Leoš Mareš, Patrik Hezucký, Libor Bouček, Roman Pokorný a Miloš Ondráček jako Těžkej Pokondr či Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy. Ti všichni mají solidní publika na řadě sociálních sítí. A každého z nich chce „jejich“ rádio využít i jako tvář videa na internetu, pro propagaci značky. „Ideální je mít podchycené všechny známější moderátory. Někdo bude mít pravidelnou show, někoho využijeme na ad hoc skeče nebo rozhovory. Ale všechny známé tváře by u nás měly být online. Nijak to nekoliduje s tím, že mají i své vlastní online aktivity,“ tvrdí Jiří Sládek.

Vznikat přitom nebudou jen „odřezky“ rozhlasového vysílání. „Máme v plánu mimo jiné rozjet profesionální, studiově točenou lifestylovou show s moderátorkami Evropy 2,“ naznačuje Sládek. „A plánujeme i talk show, které budou směřovat ke značkám Frekvence 1 či Zet,“ připomíná rodinnou stanici a zpravodajské rádio. Nemělo by se jednat o duplikát rozhlasového vysílání: „Mělo by to být něco navíc.“

Proč jít do videoreklamy

Proč se vůbec rádia do videa na internetu pouští? Kvůli propagaci i reklamě, vysvětluje Sládek: „Bude to videoobsah, který by měl být atraktivní pro klienty. Videoreklama není samospásná pro internetové vydavatele sama o sobě, ale jako součást nabídky ano. Koneckonců dají se díky ní navyšovat ceny, jsou vyšší než za displej. Je to s televizním formátem srovnatelná ‚pohyblivá‘ reklama, která přitom má všechny internetové výhody, především je měřitelná a dá se cílit.“

Příjmy z videoreklamy nyní Lagardere rostou z těch internetových nejvíc, v absolutních číslech stále nejvíc tvoří displejové formáty (tedy bannery) a speciální projekty propojující rádio, online a PR – displej přitom dělá zhruba polovinu celkových příjmů, následují speciální projekty, nejmíň zatím jde z videoreklamy. Celkově online v Lagardere generuje desítky milionů korun za rok. Z celkových tržeb mediálního domu to je necelá desetina.

Zhruba před deseti lety se Frekvence 1 i Evropa 2 ucházely o licence na digitální televize s hudebně-zábavními programy TF1 a TE2. Rozvoj technologií zlevnil šíření videa a umožnil vysílat jednodušeji i přes internet. Uvažují rádia pořád o lineárním vysílání skládaném z klipů tvořených pro internet, o televizním proudu? „Nechci říct letos nebo v příštím roce, ale logicky takový cíl dlouhodobě máme, záleží na tom, jak se cenově bude vyvíjet tento distribuční kanál. A měl by to být cíl pro všechny internetové vydavatele,“ říká manažer formovaný Novou.

Vzniká speciální videotým

Tvorbě videa uzpůsobuje Lagardere svou vnitřní strukturu. Práci s pohyblivými obrazy se dosud věnovaly jednotlivé redakce, nyní videoprodukci zastřešuje speciální tým. Člověk dedikovaný na video je zatím jeden, další dva mají přijít začátkem letošního roku. Celkově online redakce čítá dvacítku lidí, během roku by se měla rozrůst na třicet.

Šéfa videotýmu má přitom Sládek z Novy, je jím Václav Maletínský, který na Nově mimo jiné uváděl magazín o technologických novinkách Upgrade. Hlavní člověk na obsah kromě videa je Jan Kovalík, který stál u základu zábavního webu Humr.cz. V týmu jsou i Ondřej Musil (produktový manažer online portfolia), Michaela Vraná (přišla z Novy ještě před Sládkem, dělala v bulvárním Prásku, teď má na starosti obsah webu Koule.cz) či Petr Lízal (i on má zkušenosti z Novy, ale mezitím vystřídal několik jiných působišť).

Koule.cz má být víc i o showbyznysu

Jedním z prvních viditelných počinů online oddělení Lagardere po vedením Jiřího Sládka byl už dřív chystaný redesign webu Evropy 2. Web nejposlouchanějšího tuzemského rádia pro mladé Evropa2.cz má novou podobu od prosince 2015. Mnohem víc se propojil s vysíláním i se sociálními sítěmi. Na levé straně webu se nachází Zeď Evropy 2 s příspěvky z Facebooku, Twitteru či Instagramu. Přibyly profily moderátora, které agregují jednak příspěvky z jeho sociálních sítí, jednak jejich blogy, audio a video. „Videa přehrává nový media player, který umožňuje osadit videa všemi reklamními formáty našich klientů,“ zdůraznil Sládek. Web je vyveden v responsivním designu, přizpůsobujícím velikost displeji. Nový web zpracovala digitální agentura Cognito.

Změny čekají také web Frekvence 1 a Koule.cz. „Kouli chceme pozicovat víc do showbyznysu, do zábavnějšího pojetí. Kulturně-klubový magazín nám do našeho portfolia úplně nezapadá. Čistě showbyznysové médium nám přitom chybí,“ vysvětluje Sládek. „Showbyznysový obsah částečně nabízí web Evropy 2, ale ten se primárně soustředí na hudbu. Koule se může zabývat nehudebními celebritami, večírky, bulvárem.“ Frekvence 1 na webu by zase podle Sládka měla sloužit jako „mix infotainmentu a spotřebitelských či rodinných rad“.

Do mobilů a tabletů

Novým kanálem, v němž rádio v digitální době buduje své publikum, jsou mobilní telefony a tablety. Lagardere k tomu slouží vlastní speciální aplikace, které také nedávno redesignovala. Největší zájem je o Youradio, hudební proud hrající podle preferencí uživatele, to registruje 75.000 uživatelů (na webu jich má zhruba dvakrát tolik), aplikace Evropy 2 pak 45.000, aplikace Frekvence 1 na 10.000 lidí.