Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Majitel Novy CME chce snížit zadluženost pod pětinásobek provozního zisku

  • ČTK
  • 02. 05. 2012 18:35

Americká mediální skupina Central European Media Enterprises (CME) chce pomocí kapitálových injekci od hlavních akcionářů snížit svůj čistý dluh pod pětinásobek provozního zisku. Vlastník české televize Nova to sdělil na dnešní telekonferenci poté, co v úterý oznámil další zhoršení výsledků a informoval o krocích dvou největších akcionářů k refinancování jeho dluhu.

CME v úterý neplánovaně oznámila výsledky za první čtvrtletí, které se ve většině klíčových parametrů opět zhoršily. Čisté výnosy meziročně klesly o 3 procenta na 167 milionu dolarů (zhruba 3,2 miliardy Kč) a nejvýraznější propad zaznamenaly na českém trhu. Firma sdělila, že ji finančně podpoří hlavní akcionáři - mediální společnost Time Warner a její spoluzakladatel Ronald Lauder. Provozní zisk OIBDA klesl o 1,3 % na 14 milionu dolarů.

CME dnes uvedla, že v celém letošním roce očekává OIBDA v rozmezí 175 až 180 milionů dolarů. To je podle ní zhruba v soulad s očekáváním analytiků. Podle CME povedou dohody o refinancování s Time Warner a Lauderem ke zlepšení splatnosti jejího dluhu. Poměr čistého dluhu k OIBDA má klesnout ze sedminásobku těsně pod pětinásobek.

CME v úterý oznámila, že Time Warner a Lauder ji finančně podpoří úvěry až za 300 milionů dolarů a firma ihned vydá 11,5 milionů akcií, z nichž 9,5 milionu připadne koncernu Time Warner, který tak navýší podíl ze současných 34,4 % na 40 %. Tyto kroky spolu s rozšířením výnosů z placených služeb umožní budoucí růst CME, uvedl generální ředitel CME Adrian Sarbu.

CME se v prvním čtvrtletí nevedlo na žádném z šesti trhů a český trh, který bývá tahounem celé skupiny, dopadl dokonce nejhůře. Čisté tržby z vysílání v České republice meziročně klesly o více než deset procent na 51,7 milionu dolarů, což byl nejhlubší propad ze všech oblastí. Provozní zisk OIBDA v České republice firmě klesl o 11 % na 20,2 milionu dolarů.

Součástí skupiny CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport a české verze hudební stanice MTV. CME celkem provozuje televizní stanice v šesti zemích střední a východní Evropy. Akcie CME se obchodují na americkém trhu Nasdaq a na pražské burze.