Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Majitel Novy získá z úpisu akcií 6,85 miliardy Kč, většinu na úhradu dluhu

Adrian Sarbu. Foto: CME

Adrian Sarbu. Foto: CME

Mediální společnost CME, která v tuzemsku vlastní televizi Nova, upíše ve veřejné nabídce 54,4 milionu akcií za cenu 2,75 dolaru (zhruba 54 Kč) za akcii. Celkem 49,9 % získá její největší akcionář Time Warner, který v CME drží podíl v téže výši, tedy 49,9 %. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Výnos 149,6 milionu dolarů je o téměř 14 % nižší, než firma při oznámení úpisu očekávala - původně indikovala cíl 174 milionů dolarů. Upozorňovala přitom, že konečná částka a termín dokončení budou záviset právě na situaci na trhu.

Time Warner vedle toho upíše 200.000 preferenčních akcií po 1.000 dolarů s výnosem 200 milionů dolarů.

CME tak celkově získá téměř 350 milionů dolarů (6,85 miliardy Kč), z nichž 300 milionů použije na úhradu dluhu a zbytek k provozním účelům. „Po ukončení této transakce očekáváme, že budeme mít zdroje na dosažení našeho hlavního cíle: růstu CME,“ prohlásil v pondělí generální ředitel CME Adrian Sarbu.

Na dnešní oznámení úpisů zareagovaly akcie CME na pražské burze poklesem o téměř 15 % na 58 Kč za cenný papír.

Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence pro vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov, Telka a tuzemské verze hudební stanice MTV. CME vedle Česka provozuje televizní stanice na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. S akciemi firmy se obchoduje na trhu Nasdaq v USA a na pražské burze cenných papírů.