Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Makro chystá přerod v logistice, ve velkém ji zautomatizuje

Velkoobchod Makro pracuje na novém modelu svého vnitřního fungování. „Předěláváme logistický koncept, během dvou let chceme být v novém nastavení,“ naznačil na srpnové konferenci Retail in Detail Jan Koutný, head of e-commerce českého Makra a slovenského Metra. Transformace logistiky Makra zahrnuje podle deníku E15  nově budovaný strategický sklad v Úžici u Prahy, který by měl mít všechny vlastnosti vysoce automatizovaného skladovacího prostoru. Výjimkou nemají být ani roboti a minimální počet lidí na ploše.

Nový sklad by měl být vůbec první takto automatizovaný sklad řetězce v rámci celé Evropy. Pokud bude vše fungovat podle předpokladů, je podle E15 prostor na rozšíření podobných logistických center v rámci Moravy a Slovenska. Makro chce přitom dopřávat zákazníkům větší komfort poskytováním nadstandardního servisu. „Chceme se posunout od prodeje výrobků k poskytování služeb,“ načrtl Koutný na konferenci také.

… a skladníci nebudou mít co žrát. Teď vážně – někde jsem četl studii, že automatizace těch nejjednodušších činností, které vykonávají lidé, přinese takový nárůst pracovních míst souvisejících s automatizací, že bohatě vykompenzuje jejich úbytek, který automatizace způsobí. Je jen na lidech, jestli budou brečet, že jim robot sebral práci, anebo se rozhodnou vzít svoje štěstí do vlastních rukou a zlepšit si sami kvalifikaci. Obávám se ovšem, že ta část populace, která bývá zaměstnána ve skladu, často ani nepřemýšlí v tak dlouhodobém horizontu, který pokryje běžný rekvalifikační kurs a co může přinést… Možná, kdyby se na tohle oboroví předáci soustředili víc, než na svou kandidaturu do Senátu, udělali by pro tyto lidi víc. I skladník si přece může přečíst Vergilia v originále!
Václav Loubek

R. U. R.
Martin Boček

Stačí si objet pár skladových areálů v okolí Prahy, oblepených personální inzercí, a je každému jasné, že jde o velmi pochopitelný tah. Honba za skladovými dělníky je enormní, trh práce je v tomto segmentu a regionu asi zcela vyčerpaný. Stále více firem tak bude logicky investovat do automatizace.
Tomáš Krásný (Blue Strategy)