Praha hostila dvě konference o sociálních sítích: ve středu LinkedIn Summit, ve čtvrtek Instameet.

Mall.cz testuje doručování pomocí dronů

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Dron Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz vyzkouší v Česku doručení zboží vzduchem, pomocí dronu. Cílem testu je ověřit kompletní proces - od objednání zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. Testovací doručení proběhne pod dohledem Úřadu pro civilní letectví, protože automatizované doručování pomocí dronů v tuto chvíli česká legislativa neumožňuje.

„Jedním z hlavních logistických trendů je zrychlení doručení zboží zákazníkovi, a proto by doručování zásilek drony mohlo přinést zásadní zlepšení,“ prohlašuje Pavel Knap, šéf logistiky Mall Group. Test proběhne v distribučním centru v Jirnech u Prahy, kde má e-shop sklad. „Možnost doručení zásilky dronem by byla přínosem nejen pro zákazníka, ale šlo by o další posun pro celý obor e-commerce,“ říká Jakub Havrlant, šéf skupiny Rockaway, do níž Mall.cz spadá.

V zahraničí doručování dronem otestoval Amazon, DHL nebo Švýcarská pošta. V Česku si podobnou novou verzi doručování vyzkouší příští rok e-shop s potravinami Rohlik.cz. Ten bude podle E15 rozvážet potraviny pomocí robotů firmy Starship Technologies jednoho ze zakladatelů komunikátoru Skype.

Doručení zboží dronem trvalo e-shopu Mall.cz pět minut

Z akce testování dronu e-shopem Mall.cz

Z akce testování dronu e-shopem Mall.cz

Z akce testování dronu e-shopem Mall.cz

Z akce testování dronu e-shopem Mall.cz

Test dronu proběhl 22. listopadu. Trasa byla dlouhá přibližně 1,7 km a vedla z distribučního centra Mall.cz v Jirnech do Zelenče. „Doručení trvalo zhruba 3 minuty letového času. Pokud se započítá i čas na přípravu startu, tak dron doručil zboží k zákazníkovi za cca 5 minut,“ uvádí Jakub Havrlant.

K testu byl použit čtyřvrtulový dron Matrice 100 od společnosti DJI upravený pro potřeby testu. Jednalo se například o instalaci zařízení pro nesení boxu se zbožím, které současně umožňuje na dálku box odpojit a realizovat doručení.