Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Maloobchodní tržby se zvedly o 5,6 %, nejvíc rostl online prodej zboží

Tržby v maloobchodě - bez motorových vozidel - v lednu 2017 meziročně vzrostly o 5,6 %. O měsíc dříve, v prosinci 2016, stouply tržby v retailu meziročně o 3 %. Největší podíl na lednovém růstu měla měla kategorie nepotravinového zboží (+9,2 %), následovaly pohonné hmoty (+7,5 %) a potraviny (+0,1 %). Informoval o tom Český statistický úřad. 

V podrobnějším členění zaznamenal největší nárůst prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu - celkem o 27,4 % -, následovaný specializovaným prodejem výrobků pro kulturu, sport a rekreaci (15,6 %). Tržby rostly o 8,7 % také ve specializovaných prodejnách s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím, s oděvy a obuví (5,7 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (4,3 %) a s výrobky pro domácnost (1,2 %). Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o 6,0 %, naopak v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin klesly o 0,3 %.

Vývoj tržeb byl ovlivněn rozdílným počtem pracovních dní, kterých bylo v lednu 2017 o dva více než ve stejném měsíci v roce 2016. Pokud nepočítáme tyto kalendářní vlivy, pak se meziročně maloobchodní tržby zvýšily o 3,3 %.