V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Marks & Spencer pro pohodlí zvířat na farmách. Interspar rozšiřuje rozvážku

Pět nejpodstatnějších světových zpráv z retailu pro vás každý týden vybírá a komentuje Tomáš Krásný z firmy Blue Events, která organizuje výroční Retail Summit a menší specializované konference Retail in Detail. Další novinky najdete na sociální síti LinkedIn – pokud vás zajímají, registrujte se ke členství ve skupině Retail in Detail Community.

Marks & Spencer nechává lépe prověřit své mléčné farmy

Britský řetězec s oděvy a potravinami Marks & Spencer v týdnu oznámil, že se zavazuje k spolupráci s Královskou společností pro prevenci krutosti na zvířatech (RSPCA), která bude auditovat všechny mléčné farmy firmy a výsledky auditu bude zveřejňovat na svých stránkách. Andy Adcock, který vede divizi jídla Marks & Spencer potvrdil, že všech 40 mléčných farem sítě bude prověřeno co nejdříve. 

RSPCA své kontroly nazvala Assured Standards (Zaručené standardy), které mají být nejvýše průkazným a komplexním hodnocením životních podmínek zvířat v oboru. Zahrnují všechny aspekty produkce mléka od narození telete, přes podmínky ve stájí, pastvu, zdravotnickou péči až po krmení. Podle Adcocka chce být Marks & Spencer vnímám jako lídr v péči o zvířata, velmi málo farem podle něj dbá na životní úroveň zvířata a farmy firmy se tak ještě více odliší. Britský řetězec má kromě toho také své vlastní audity farem, které nechává prověřovat dvakrát do roka. Podporuje zejména regionální zemědělce, kterým platí za náklady na produkci jedny z nejvyšších cen mezi high-street obchody v Británii. Informoval o tom server EPR Retail News.  

Nám zatím stačí, že je kráva hezká česká. Dovolím si spolu s Cimrmanem položit kontrolní otázku: A není to málo, Antone Pavloviči?
Tomáš Krásný

Interspar rozšířil svou dovážku i do okolí Salcburku

Rakouský maloobchodní řetězec Interspar oznámila, že rozšiřuje služby rozvozu potravin na oblast města Salzburku a jeho přilehlého okolí. Interspar zahájil svůj rozvoz v září roku 2016 s 20.000 položkami ve Vídni a okolí. Nově ohlášená expanze má pokrýt asi 3 miliony obyvatel Rakouska. 

Rozvážku poskytuje Interspar ještě v den objednání, pokud objednávka proběhne do poledne. Zákazníci si mohou za jedno euro zboží vyzvednout v takzvaném pick-up místě nebo nechat dovézt za 4,90 euro. Nad 100 euro je dovoz zdarma. Zpráva pochází ze serveru European Supermarket Magazine

Taky jsme mohli nakupovat skvělý sortiment za velmi rozumné ceny z pohodlí domova. Místo nákupů kvalitního zboží v pěkných prodejnách Intersparu jsme tláskali tuny drůbežího separátu a stěžovali si v Bruselu na nízkou kvalitu potravin (které při nákupu sami preferujeme). Takže na rozdíl od dalších postkomunistických zemí u nás Interspar neuspěl, stáhl se a my zase můžeme v klidu Rakušanům závidět, jaký pěkný hypermarket tam mají, teď i na internetu.
Tomáš Krásný

Dansk Supermarked spustil marketplace Wupti.com

Dánský Dansk Supermarked, který provozuje síť obchodů Netto, představil minulý týden svůj nový marketplace Wupti.com, který má být konkurencí gigantům jako Alibaba nebo Amazon. Myšlenkou Wupti.com je, že bude nabízet platformu pro online obchody v Dánsku a seskupí je dohromady, čímž se vytvoří širší škála pro spotřebitele. Zároveň je navržen tak, aby se vyrovnal s narůstající přítomností zahraničních online prodejců působících v dánském e-commerce. 

Wupti.com se podle zástupců firmy Dansk Supermarked stala brzy po svém spuštění jednou z deseti nejnavštěvovanějších stránek v zemi. Kenneth Nielsen, ředitel firmy Dansk Supermarked, přiznal inspiraci v marketplaces typu Alibaba nebo Amazon. Zároveň dodal, že na dánském vysoce konkurenčním online trhu je prostor pro lokální alternativu, kterou se chce Wupti.com stát. Platforma zatím nenabízí prodej potravin. Zpráva pochází z webu European Supermarket Magazine

Tak mne napadá, proč my Češi prakticky vůbec nehledáme inspiraci v relevantních zemích. Takové Dánsko by mělo být s ohledem na svoji menší velikost a obrovskou inovativnost středem našeho zájmu každý den. Tak třeba to Wupti změní.
Tomáš Krásný

Unilever uklidňuje akcionáře, dává jim miliardové odměny

Globální výrobce potravin i drogistického zboží Unilever slíbil svým akcionářům multimiliardové odměny v eurech. Chce je uklidnit poté, co odmítl převzetí od globálního výrobce Kraft Heinz v hodnotě 134 miliard dolarů (cca 3,5 bilionů Kč). Unilever se místo toho rozhodl pro komplexní restrukturalizaci firmy. Akcionáři, z nichž někteří byli zklamaní z odmítnutí převzetí, dostanou také možnost zpětného odkupu akcií v hodnotě 5,3 miliard dolarů (zhruba 124 miliard Kč). Financovaný bude částečně záměrně zvýšenou úrovní dluhu a 12 % navýšením dividend. 

Unilever nazval nabídku převzetí od Kraft Heinz spouštěčem, který může firmu nastartovat v období, kdy na světových trzích dochází ke zpomalení růstu výrobců balených potravin a roste konkurence ze strany startupů. Firma nastavila nový cíl podílu velikosti provozní marže ve výši 20 % do roku 2020, v roce 2016 to bylo ve 16,4 %. Dosáhnout ho má díky zvýšeným úsporám nákladů, do roku 2019 chce uspořit 6 miliard eur (asi 159 miliard Kč). Podle Paula Polmana, generálního ředitele Unileveru, se firma nebrání a naopak aktivně vyhledává nové akvizice a fúze. Přestože zájem prý Unilever projevil o značku hořčic a omáček Frank’s RedHot, obecně se potravin spíše zbavuje a kupuje značky domácí a osobní péče. Informovala o tom agentura Reuters

Top management Unileveru se snaží uklidnit řadu akcionářů, kteří jsou nespokojení, protože se firma nevzdala nabídce na převzetí konkurenčním Kraftem (a oni si tak jednorázově nenamastili už tak mastnou kapsu). Nemohu si pomoct, ale burzu nemám rád – žene firmy ke zkratkovitým, krátkodobým rozhodnutím a nutí je hledat způsoby, jak se zalíbit, a to často bez reálné hodnoty přijatých opatření.
Tomáš Krásný

Samsung předpokládá po Galaxy Note 7 dobré výsledky

Výrobce elektroniky Samsung minulý týden oznámil, že jeho odhadovaný provozní zisk se v prvním čtvrtletí roku zvýší zhruba o 50 % oproti loňskému období a celkový prodej nebude stagnovat, jak experti odhadovali. Celkový provozní zisk se má vyšplhat na 8,8 miliardy dolarů (zhruba 225 miliard Kč), tržby by měly být asi 44,2 miliard dolarů (cca 1,1 bilionů Kč). Na výsledky Samsungu čekal netrpělivě celý svět, a to zejména kvůli nepovedené řadě telefonu Galaxy Note 7, která několika uživatelům explodovala. Tento debakl stál firmu v zhruba 17 miliard dolarů (asi 425 miliard Kč) na prodejích. Odhadované hospodářské výsledky představila firma po představení nové řady telefonů Galaxy Note 8, která se má stát dalším vlajkovým smartphonem firmy. Na trhu se objeví 21. dubna. Informaci přinesl server Cnet.com

No tak sláva, už jsem měl strach, že se svět přiblíží maoistickému ideálu, konkurence zmizí a všichni budeme chodit v jedněch teplákách – pardon s jedním typizovaným ajfounem.
Tomáš Krásný