Médea a Barrandov chtějí práva na ligový fotbal

Mediální firmy Jaromíra Soukupa slibují ústy Jaroslava Tvrdíka mače na neplacené televizi.

Největší tuzemská mediální agentura Médea a televize Barrandov se hodlají ucházet o práva na nejvyšší českou fotbalovou ligu pro léta 2020 až 2024. Na Twitteru to uvedl Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalového klubu Slavia Praha. „Zavazujeme se fotbal vysílat na neplaceném kanálu a nabízíme víc peněz pro fotbal než Pragosport v současné nabídce,“ prohlásil s odkazem na to, že podle návrhu, která má dnes předložit vedení Ligové fotbalové asociace, mají jít mediální práva na fotbal výhradně společnosti Pragosport za 150 milionů Kč ročně. „Je to totální ostuda. Předložíme vyšší nabídku ze společnosti Médea/TV Barrandov. Fotbal pro fanoušky,“ prohlašuje Tvrdík. Příspěvek retweetnul přímo majitel agentury i televize Jaromír Soukup.

Fotbalovou Slavii vlastní čínská skupina CEFC, která předloni vstoupila také do Médey a provozovatele Barrandova (loni tam měli Číňané skončit, ještě v silvestrovském vysílání nicméně Soukup mluvil o tom, že jeho podniky mají čínské akcionáře). Tvrdík do loňska figuroval v představenstvech mediálních firem.

Vysílací práva na nejvyšší fotbalovou ligu v Česku (momentálně pod názvem Het liga) teď drží zmíněný Pragosport, jejímž šéfem i majitelem je podle obchodního rejstříku Jaroslav Vacek. Před časem uzavřel čtyřletý kontrakt, který začal sezónou 2014/2015 a má tedy vypršet zhruba v polovině letoška. Fotbalová asociace si na základě této smlouvy měla podle různých médií přijít na 400440 milionů Kč, v přepočtu na 100 až 110 milionů ročně, podle Aktuálně.cz se dokonce „má za to“, že až 120 milionů za sezónu. Aktuálně.cz také loni uvedlo, že kontrakt s Pragosportem byl „v tichosti“ prodloužen o dva roky, na sezóny 2018/2019 a 2019/2020.

Mezi vysílateli má právo prvního výběru placená stanice O2 TV Fotbal televize přes internet O2 TV (provozuje ji operátor O2 skupiny PPF). Další zápasy pak vysílá Česká televize, volně, na svém programu ČT Sport. Placené jsou pak přenosy na internetu, a to na webu iSport.cz, který spadá pod mediální dům Czech News Center Daniela Křetínského, zároveň majitele fotbalového klubu Sparta Praha.

„Chceme výběrové řízení na mediální práva,“ volá nyní „slávista“ Tvrdík. Jeho plánu vysílat fotbal na neplaceném kanálu oponuje šéf O2 TV Sport Marek Kindernay: „Volně šířená TV (Barrandov) nemůže nikdy takovou investici ufinancovat. Všude ve světě je trend opačný a fotbal se vysílá v placené televizi. Pokud chcete víc financí pro kluby, cesta je jedině z placené televize a prodej by měla zajišťovat agentura, která s tím má zkušenosti.“ Proti výběrovému řízení na takovou agenturu Kindernay není: „Nemám problém s transparentním tendrem na prodej práv. Ale brát jako rukojmí fanouška, že uvidí fotbal na neplacené televizi, je populismus.“