Ve čtvrtečním rozhovoru s MF Dnes prezident Miloš Zeman zopakoval svou výzvu k personálním změnám v České televizi, opět v souvislosti s možným neschválením výročních zpráv ČT. Těmi se bude v úterý 27. března zabývat volební výbor. Pokud je neschválí, dochází k výměně Rady ČT, potažmo potenciálně i ředitele. „Záleží ale nikoli na mně, nýbrž na politicích, kteří k tomu mají vztah, jaké vedení ČT si vlastně přejí,“ prohlásil Zeman.

Mediální agentura OMD spustila agregátor zpráv Chytré noviny, alternativu k aplikacím pro iPad

Algoritmus řazení zpráv bere v potaz popularitu konkrétních článků v okruhu přátel na Facebooku.

Mediální agentura OMD představila webovou aplikaci Chytré noviny, která agreguje texty z tuzemských zpravodajských serverů a umožňuje je tematicky filtrovat podle požadavků uživatele. Číst je lze buď na webu chytrenoviny.cz, anebo si je nechat zasílat emailem, nejvýš jednou denně.

Aplikace vytvořená v HTML5 je univerzální pro všechny typy mobilních telefonů, nepotřebuje speciální aplikace omezené vždy na konkrétní platformu jako je hlavně iOS (mobil iPhone, tablet iPad) a Android. Ty jsou momentálně módním způsobem, jak doručovat obsah – zdarma i placený – tištěných i online titulů na přenosná zařízení.

„Vydavatelé mají pocit, že je zachrání aplikace do tabletů. My máme pocit, že je to v agregaci zpráv a souboji novinářů o pozornost čtenářů, v kvalitě nebo rychlosti,“ uvedli na dnešním setkání s novináři Jan Pfeifer a Jan Edlman z OMD [tisková zpráva].

Od populárnějšího agregátoru Google News či tuzemského PrávěDnes.cz se liší tím, že algoritmus řazení zpráv bere v potaz popularitu konkrétních článků v okruhu přátel na sociální síti Facebook – „oblíbenější“ články se zobrazují na viditelnějších pozicích.

Aplikace Chytré noviny neumožňuje uživateli, aby sledoval vlastní vybrané zdroje, jak je to možné v online čtečkách RSS. Zpravodajských portálů, ze kterých aplikace bere obsah, je nyní v systému kolem dvaceti, tematických kategorií zhruba čtyřicet.

Obchodní využití služba zatím nemá. „V tuto chvíli to není hlavní motivátor,“ podotkl Jan Pfeifer.