Prezident Miloš Zeman by si „velice přál“ personální změny v České televizi. Řekl to v televizi Barrandov, bez upřesnění, koho by se měly týkat. Připomněl, že takové změny nemůže dělat prezident, ale mohou je spustit poslanci, když dvakrát zamítnou výroční zprávu o hospodaření České televize. „Tak uvidíme, jestli to udělají,“ pověděla hlava státu.

Mediální analytik Milan Šmíd odešel z kolegia šéfa ČT Dvořáka

Podle Šmída je nová struktura veřejnoprávní televize stabilizovaná a jeho názorů a doporučení už není třeba.

  • ČTK
  • 03. 01. 2013 07:20

Mediální analytik Milan Šmíd (68) ke konci roku ukončí spolupráci s Českou televizí, kde působil v takzvaném Kolegiu generálního ředitele. Poradní orgán ustanovil Petr Dvořák předloni krátce po svém zvolení do funkce. Se Šmídem se Dvořák tehdy dohodl na spolupráci po dobu jednoho roku. ČT o tom koncem loňského roku informovala v tiskové zprávě.

„Když mě Petr Dvořák požádal, abych se stal členem jeho poradního orgánu, rád jsem souhlasil, protože jsem chtěl pomoci dobře připravit a nastavit přeměnu ČT v klíčových oblastech, kterými jsou tvůrčí producentský systém v oblasti vývoje a výroby nových formátů, hlavní zpravodajská relace a celkově oblast zpravodajství a publicistiky nebo nově připravované programové plány,“ uvedl Šmíd.

Dodal, že nová struktura už je nyní stabilizovaná a jeho názorů a doporučení už není třeba. „Navíc jsem si chtěl uchovat redakční nezávislost ve své publicistické a novinářské činnosti, proto jsme se s Petrem Dvořákem ještě před mým angažmá dohodli na spolupráci po dobu jednoho roku,“ dodal Šmíd, který v průběhu dvaceti let zaměstnání v Československé televizi vystřídal redakce Televizních novin, publicistiky a dokumentu a pořadů ze zahraničí.

Šmíd v roce 1985 začal přednášet na Fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy, kde působí dodnes. Kromě těchto aktivit Šmíd publikuje na téma médií a mediální politiky. Od roku 2000 své texty zveřejňuje na vlastní internetové stránce Louč.cz.

Členy kolegia generálního ředitele ČT zůstávají bývalý generální ředitel ČT Ivo Mathé, její někdejší programový ředitel Jiří Pittermann a politický komentátor Jefim Fištejn. Dvořák si loni do kolegia vybral také režiséra Jiřího Svobodu; ten ale orgán opustil letos v březnu s odůvodněním, že nemůže nadále spojovat své jméno se současným vývojem ve veřejnoprávní instituci. Svoboda tehdy vyjádřil obavu, že ČT má nyní předpoklady k tomu, aby v ní začaly vznikat pořady, které jsou doménou komerčních stanic.

O tom, kdo nahradí Šmída, ČT bude informovat. Kolegium je poradním orgánem generálního ředitele, s nímž na pravidelných měsíčních setkáních diskutuje o strategii rozvoje veřejnoprávní televize.