Mediální firmy CBS a Viacom se po 13 letech znovu spojí, bude z nich ViacomCBS

  • ČTK
  • 14. 08. 2019 16:25
Centrála CBS v New Yorku. Foto: Profimedia.cz

Centrála CBS v New Yorku. Foto: Profimedia.cz

Americké mediální společnosti CBS a Viacom se dohodly na fúzi, která vytvoří gigant s ročními příjmy více než 28 miliard dolarů, v přepočtu kolem 650 miliard Kč. Firmy se rozhodly znovu spojit po 13 letech od svého rozdělení, vede je k tomu sílící konkurence v médiích. Sloučená firma ponese název ViacomCBS a spojí nejsledovanější americkou televizní síť s majitelem filmového studia Paramount a kabelových stanic Nickelodeon a MTV.

Oba podniky má pod kontrolou National Amusements, což je holdingová firma vlastněná miliardářem Sumnerem Redstonem a jeho rodinou. Firmy se dohodly na spojení už v roce 1999, v roce 2006 se ale znovu osamostatnily. Redstoneova dcera Shari si ale podle CNBC už dlouho přála opětovné spojení firem, aby získaly větší váhu v mediálním prostředí, kde v poslední době narostla konkurence od společností jako je Disney, Comcast a AT&T díky jejich obsáhlým dohodám. Shari Redstoneová se snažila od roku 2016 o spojení už třikrát, předchozí jednání však vždy skončila neúspěchem.

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Viacomu obdrží za jednu svou akcii 0,59625 akcie CBS, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií na burze představuje nepatrnou prémii. Po dokončení fúze by současní akcionáři CBS měli vlastnit ve sloučené firmě podíl 61 %, akcionáři Viacomu pak zbývajících 39 %. Firmy očekávají, že spojení jim zajistí roční úsporu 500 milionů dolarů. Fúze by mohla být dokončena letos nebo na začátku příštího roku.

Sloučená skupina bude mít tržní kapitalizaci zhruba 30 miliard dolarů. Zůstane tak spíš menší ve srovnání s konkurenty jako jsou Netflix, který má tržní kapitalizaci kolem 136 miliard dolarů, Walt Disney, vlastník sítě ABC, jehož tržní kapitalizace činí 245 miliard dolarů, nebo Comcast, která je majitelem NBC a jejíž tržní kapitalizace dosahuje 193 miliard dolarů.