Mediální matador Voráček dokončil přeměnu slovenské Pravdy

Michal Voráček opouští slovenské vydavatelství deníku Pravda, přetočil ho do zisku.

Michal Voráček

Michal Voráček

Dlouholetý český mediální manažer a podnikatel Michal Voráček minulý týden ukončil své působení v dozorčí radě slovenského vydavatelství Perex, v níž byl od loňského ledna předsedou. Završilo se tak jeho tři a půl roku trvající angažmá ve slovenském deníku Pravda. „Misi považuju za úspěšnou. Tradiční titul se podařilo stabilizovat a zachránit. I mě překvapilo, že se to podařilo tak rychle,“ sdělil Voráček Médiáři.

Historie Pravdy sahá do roku 1925, kdy se stala listem tehdejší KSČ, v letech 1948 až 1989 pak Komunistické strany Slovenska, po roce 1990 titul přešel pod britského vlastníka. Voráček společně s podnikatelem a bývalým senátorem Ivem Valentou Pravdu koupil na jaře 2018 od podnikatele Karola Biermanna. Valentova a Voráčkova česká společnost Our Media převzala list prostřednictvím dceřiné slovenské firmy Our Media SK. Vydavatelství Perex a také společnost Parlamentné listy SK, provozovatel slovenské verze internetových Parlamentních listů, následně s Our Media SK zfúzovaly. Voráčkův menšinový podíl byl v lednu 2020 vypořádán, stoprocentním vlastníkem Perexu je tak nyní Valenta, prostřednictvím mateřské kyperské firmy Synot Invest Limited.

Podnik pod novým majitelem prošel zásadní restrukturalizací. Posílen byl web Pravda.sk, přibyla videosekce TV Pravda s vlastními natáčecími studii. Online stránky deníku se postupně dostaly do první desítky návštěvnosti na slovenském internetu. V září byly podle oficiálního měření IAB Slovakia už na pátém místě, s víc než 2,1 milionu uživatelů za měsíc.

„Byla to práce krizového managementu, při nástupu jsem převzal přímé řízení,“ shrnuje dnes Michal Voráček. „Tehdy roční ztráta činila přes tři miliony eur, loni se už Perex dostal do černých čísel, končil se ziskem. Letos už vše funguje, vydělává. Byť ‚covidová‘ situace na reklamním trhu částečně přetrvává, očekáváme, že letošní zisk bude kolem 250.000 eur.“