Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

„Mediální“ poslanec Komárek se kvůli pornu obul do seriálu Čtvrtá hvězda

Poslanec Babišova hnutí nepovažuje situační komedii Dejvického divadla za špičkový pořad. Veřejnoprávní televize by podle něj měla „jasně zveřejnit“ kolik stál a kdo peníze dostal.

Komárkově ženě přijdou jeho knihy slizké, ale poslanec, bývalý novinář, je píše za své. Foto: Profimedia.cz

Komárkově ženě přijdou jeho knihy slizké, ale poslanec, bývalý novinář, je píše za své. Foto: Profimedia.cz

Martin Komárek, bývalý dlouholetý politický komentátor Mladé fronty Dnes, nyní poslanec hnutí ANO a předseda sněmovního volebního výboru, která má na starosti mediální legislativu včetně dohledu nad veřejnoprávními médii, kritizuje Českou televizi za její program. Má za to, že porušila zákon, která zakazuje vysílat před 22. hodinou pořady, způsobilé ohrozit mravní vývoj dětí a mladistvých, a to aktuálním dílem Zítra točím v Aši komediálního seriálu Čtvrtá hvězda. V něm šlo o natáčení porna, žádný přímý záběr se v něm ale neobjevil, byť zaznělo pár peprnějších výrazů, například kuřba.

„Jsem všechno jen ne prudérní, ale nemyslím, že by děti měly ve veřejnoprávní televizi sledovat kolem půl desáté simulovaný sex, byť prý v satirické nadsázce,“ píše přesto Komárek na svém blogu na iDnes.cz.

Nezapomněl na obligátní argument kritiků veřejnoprávní ČT, totiž že „televize by každopádně pro ty, kdo o té hodnotě pochybují, měla jasně zveřejnit, kolik to stálo a kdo peníze dostal“. Seriál pro ČT vymyslel ansámbl Dejvického divadla v čele s Miroslavem Krobotem, dodává ho firma Offside Men, kterou z poloviny vlastní Jan Prušinovský. Ten - jak odkazuje i název firmy - stál za populárním seriálem Novy Okresní přebor.

Komárek si paradoxně ke kritice vybral nejpovedenější z nových pořadů České televize - původní českou situační komedii, která má jednak slušnou sledovanost kolem milionu diváků, jednak pozitivní divácké přijetí. Byť jde o sitcom, nebere si po americkém vzoru na pomoc předtočený smích. Staví na povedeném scénáři (Prušinovský, Kolečko, Krobot, dramaturg Jarchovský) a solidních výkonech respektovaných herců (Krobot, Trojan, Krobotová, Melíšková, Plesl, Issová, Novotný), které proslavilo angažmá v řadě jiných, žánrově odlišných rolích, jak ve filmu, tak na divadle.

„[Veřejnoprávní televize] sice dbá úzkostlivě na to, aby měřila všem politikům stejně času, byť ne stejně pozornosti, ale pak ve falešné honbě za divákem udělá takovou hloupost,“ píše Komárek k domnělému porušení zákona.

Poslancův text, na který upozornili tvůrci seriálu své fanoušky na Facebooku, vzbudil převážně odmítavé reakce. „V době vysílání Čtvrté hvězdy normální děti už dávno spí. Náznak sexu s dávkou nadsázky a humoru dotyčnému vadí, proč tak nebojuje proti násilí, které je tam na denním pořádku?“ podotkl třeba David Goldy. Podobně se vyjadřuje řada dalších. Zdůaznili zároveň, že nenechat děti pozdě u televize je otázkou výchovy a přístupu rodičů. „Moje dítě spalo a já se výborně bavila,“ lakonicky shrnuje Stáňa Červenková.

„Z tohoto seriálu se dá číst jako z učebnice dobrého komediálního/seriálového herectví,“ míní Adam Polášek. A Jiří Hašek argumentuje: „Pan autor píše, že veřejnoprávní televize by měla přinášet špičkové pořady. [...] Čtvrtá hvězda je kvalitní/špičkový pořad!“

Pro ČTK dnes na Komárkův text reagovala také mluvčí České televize Alžběta Plívová. „Česká televize jej vysílá po deváté hodině večer, kdy je většina dětských diváků pod dozorem rodičů, kteří sami rozhodují o tom, co budou či nebudou sledovat,“ sdělila. „Veškeré výhrady, které k pořadu obdrží Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, nicméně bere Česká televize vážně a je připravena je řešit.“

Komárkova kritika přichází v době, kdy jím vedený výbor rozhoduje o obměně dvou pětin Rady České televize, která veřejnoprávní médium kontroluje. Prostřednictvím výběru radních mají poslanci vliv i na generálního ředitele a jeho pozici. Příslušný poslanecký výbor ovládají vládní ANO spolu s ČSSD.

Miroslav Krobot a Ivan Trojan. Foto: Česká televize

V seriálu excelují herci Dejvického divadla Miroslav Krobot, který také psal scénář, a Ivan Trojan. Foto: Česká televize

Radek Holub. Foto: Česká televize

Radek Holub. Foto: Česká televize

Marek Taclík. Foto: Česká televize

Marek Taclík. Foto: Česká televize

David Novotný, Martha Issová, Simona Babčáková. Foto: Česká televize

David Novotný, Martha Issová, Simona Babčáková. Foto: Česká televize

Václav Neužil. Foto: Česká televize

Václav Neužil. Foto: Česká televize

Martha Issová. Foto: Česká televize

Martha Issová. Foto: Česká televize

Lenka Krobotová a Martin Myšička. Foto: Česká televize

Lenka Krobotová a Martin Myšička. Foto: Česká televize