V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mediální rady by měli volit koncesionáři přes internet, plánuje Komárek od Babiše

Babišovi lidé se dnes podruhé setkali s novináři, opět v pražské Panské ulici, sídle štábu

Babišovi lidé se dnes podruhé setkali s novináři, opět v pražské Panské ulici, sídle štábu

Odpolitizovat veřejnoprávní média tak, že členy kontrolní Rady České televize, Rady Českého rozhlasu a „velké“ regulační Rady pro rozhlasové a televizní vysílání budou místo poslanců volit přímo ti, kdo na televizi a rozhlas platí koncese - to je plán, s nímž ke změně mediální legislativy možná přistoupí hnutí Ano podnikatele a politika Andreje Babiše.

„Budu do programu navrhovat, aby členy rad nevolila poslanecká sněmovna, ale koncesionáři,“ řekl dnes Médiáři programový ředitel hnutí Martin Komárek, bývalý dlouholetý politický komentátor Mladé fronty Dnes. Zdůraznil přitom, že zatím to je jeho osobní názor, program ještě není finalizován. „Nejjednodušší by bylo internetové hlasování,“ podotkl ke způsobu, jak radní nově vybírat.

Jak dál řekl, znamenalo by to, že hlasovat by mohli jen ti, kdo za Českou televizi a Český rozhlas platí. Konkrétně televize eviduje 3,6 milionu přijímačů. Obě média přitom neevidují pouze koncesionáře z řad domácností, tedy fyzické osoby, ale i právnické osoby, firmy. Databáze koncesionářů přitom porovnávají s databázemi zákazníků energetických společností - zákon totiž předpokládá, že kdo odebírá elektřinu, měl by zároveň platit za televizi a rádio, pokud čestně neprohlásí, že přijímače nevlastní.

Komárek si také představuje, že ředitele příspěvkových organizací ministerstva kultury jako je Národní divadlo či Česká filharmonie by nevybírali političtí šéfové resortu, ale uznávané osobnosti, pro tento účel tzv. volitelé, které by vybíral Senát.

Babišovi lidé se dnes podruhé setkali s novináři, zájem byl větší než minule

Babišovi lidé se dnes podruhé setkali s novináři, zájem byl větší než minule