V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Mediaservis kvůli ztrátě distribuce tisku propustil čtvrtinu doručovatelů

  • ČTK
  • 11. 10. 2012 13:51

Alternativní poštovní operátor Mediaservis kvůli ztrátě distribuce novin musel propustit zhruba 2000 doručovatelů, teď jich má 6000. Další výrazné propouštění v rámci restrukturalizace nechystá. Na tiskové konferenci to dnes uvedl generální ředitel Martin Dzúr.

Firmu nedávno koupila společnost RMS Mezzanine, která v ní drží 90 procent. Odchodem bývalých vlastníků, kterými byly velké vydavatelské domy, přišel Mediaservis o zakázku doručování denního tisku. Všichni vydavatelé přešli k České poště, která jim nabídla nižší cenu.

„Výpadek v doručování denního tisku i některých časopisů chce Mediaservis co nejdříve nahradit. Nikoli však přes nerentabilní ceny, ale kvalitou a spolehlivostí našich služeb,“ uvedl Dzúr.

Společnost Mediaservis chce od příštího roku konkurovat České poště i v doručování dopisů o hmotnosti do 50 gramů. Celkově hodlá získat na trhu adresných zásilek podíl pět procent, V roce 2014 chce podíl zdvojnásobit. V roce 2013 padne monopol České pošty v poslední oblasti, kterou bylo právě dosučování dopisů a pohledů.

Mediaservis se chce zpočátku zaměřit především na firemní zákazníky, od kterých bude vyzvedávat dopisy prostřednictvím své sběrné služby. Vlastní pobočky zatím nechystá. V prvním roce chce doručit kolem 25 milionů zásilek, v dalším kolem 50 milionů. V budoucnu hodlá vstoupit i na balíkový trh jako kurýrní služba. Žádný další velký hráč se podle informací ČTK na liberalizaci tuzemského poštovního trhu zatím nechystá.

Mediaservis se nyní zabývá hlavně distribucí adresných zásilek, které nespadají pod monopol České pošty, a doručováním reklamních letáků. Na tomto trhu má podíl kolem 30 %, více než pětina patří České poště a necelá polovina společnosti Česká distribuční.

Ředitel Dzúr přišel do Mediaservisu na konci srpna. Před tím dva roky působil jako ředitel Poštové banky ČR. V letech 2008 až 2010 byl členem dozorčí rady společností Prvá penzijná spoločnosť Poštovej banky a Poisťovňa Poštovej banky.