Měšec.cz nemusí mazat spornou diskusi o Prolux Consulting, potvrdil Nejvyšší soud

  • ČTK
  • 12. 08. 2013 11:08

Provozovatel serveru Měšec.cz nemusí mazat diskusní vlákno, ve kterém někteří čtenáři ostře kritizovali obchodní praktiky realitní kanceláře Prolux Consulting. Nejvyšší soud nedávno bez veřejného jednání odmítl dovolání kanceláře. Definitivně tak potvrdil verdikt, který internetová komunita chápala jako potvrzení svobody projevu v online diskusních fórech. ČTK to zjistila z usnesení v databázi soudu.

Sporná diskuse se rozpoutala pod článkem o výhodách a nevýhodách prodeje bytu prostřednictvím realitní kanceláře. Někteří uživatelé serveru Měšec.cz si začali vyměňovat své zkušenosti s činností firmy Prolux Consulting. Realitní kancelář se v diskusním vláknu pokoušela bránit vlastními příspěvky, později podala žalobu. Požadovala smazání vlákna a odškodnění 50.000 Kč od provozovatele serveru, společnosti Internet Info.

Městský soud v Praze nejprve v roce 2010 nařídil vlákno smazat. Vrchní soud však o rok později rozsudek změnil. Server musel smazat jen vulgární přirovnání „jak svině“ v titulku jednoho z diskusních příspěvků. Finanční kompenzaci oba soudy zamítly.

Podle vrchního soudu nelze žádnou informaci v příspěvcích považovat za protiprávní, zjevně nepravdivou a dehonestující. Diskuse tak nemohla zasáhnou to dobré pověsti žalobce. Přispěvatelé v ní uplatnili své hodnotové soudy, vycházející z konkrétních zkušeností, a proto nevybočili z mezí přípustné kritiky.

V dovolání k Nejvyššímu soudu realitní kancelář vytkla odvolacímu soudu, že sice nechal při jednání přečíst sporné příspěvky, avšak nijak neprokazoval, zda jsou pravdivé. Nejvyšší soud v tom však chybu neviděl. „Za této skutkové situace nebylo nezbytné zjišťovat pravdivost předmětných příspěvků, neboť tyto příspěvky nebyly schopny, s uvedenou výjimkou, zasáhnout do dobré pověsti žalobce,“ stojí v usnesení.

Firma Prolux Consulting loni dostala za porušení zákazu užívání nekalých obchodních praktik při uzavírání smluv pětimilionovou pokutu od České obchodní inspekce.