Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Měsíc před odvoláním mi ředitel Dvořák zvýšil plat, brání se dál Pavlína Kvapilová z ČT

Pavlína Kvapilová a Petr Dvořák při prezentaci projektu Krizová mapa Česka. Foto: Petr Hornik / Právo / Profimedia.cz

Pavlína Kvapilová a Petr Dvořák při prezentaci projektu Krizová mapa Česka. Foto: Petr Hornik / Právo / Profimedia.cz

V pátek odvolaná výkonná ředitelka Nových médií České televize Pavlína Kvapilová zveřejnila na Facebooku další veřejné prohlášení k ukončení svého manažerského působení v médiu veřejné služby. Reaguje tak na prohlášení generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v Hospodářských novinách, že „nezvládala svoje manažerské povinnosti“.

„V červenci mi zvýšil plat. Doposud jsem měla za to, že taková věc je znamením ocenění dobré práce,“ píše Kvapilová, která podle svých slov nepřistoupila na dohodu a nechala se odvolat. Má přitom za to, že jediným důvodem, proč musela odejít, je to, že se v srpnu veřejně zastala moderátorky Daniely Drtinové kvůli přeložení z Událostí, komentářů do Interview ČT24. „Manipulacemi ani případnou šikanou se zastrašit nenechám,“ prohlašuje závěrem.

PROHLÁŠENÍ PAVLÍNY KVAPILOVÉ ZE 4. 9. 2013

Vzhledem k poslednímu vývoji si dovolím uvést následující:

Generální ředitel ČT Petr Dvořák řekl Hospodářským novinám, že jsem „nezvládala svoje manažerské povinnosti.“ Žádný konkrétní důvod tohoto typu pro mé odvolání z funkce však nepadl a při jednání o mém odchodu nic takového nezaznělo. Z textu vyplývá, že si ho zřejmě teprve bude muset naformulovat až s mým nástupcem. (ihned.cz: „Konkrétní důvod neshod ale [Dvořák] neprozradil. „To řeknu, až za ní najdu náhradu a až se s tím člověkem, který divizi začne vést, sjednotíme. Teď to nechci předjímat, protože bych rád dal i šanci jejímu nástupci, aby mohl nezaujatýma očima zhodnotit situaci a přijít s novými nápady,“ dodal Dvořák.“).
http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-60577530-reditel-ct-dvorak-pavlina-kvapilova-nezvladal-povinnosti

Fakta jsou taková: v červenci mi zvýšil plat.
Doposud jsem měla za to, že taková věc je znamením ocenění dobré práce. Je pozoruhodné, že právě během srpna, kdy vypukla kauza DD, na moje výkony tak dramaticky změnil názor. Připravený 16 stránkový materiál Strategie divize pro rok 2014 se mnou 28.8. vůbec neprobíral. Je nepopiratelné, že máme na roli nových médií jiný názor. Diskuse nad jednotlivými pasážemi materiálu by bývala možná osvětlila jeho konkrétní základní budoucí vizi, to se však nestalo. Stejně tak je k podivu, že pokud jsem tak špatný manažer, hodlá mi nabízet přeřazení na jinou práci, jak oznámila ČT v pondělí. Zajímavé je i to, že tak silný pojem jako “nezvládání manažerské práce” se neobjevuje v jeho vysvětlení pro www.mediar.cz 2.9. večer.
https://www.mediar.cz/diskuse-v-tymu-se-vedou-primo-ne-pres-novinove-clanky-a-socialni-site-rika-dvorak-k-odvolani-kvapilove/

Podle všeho pan generální ředitel touto novou konstrukcí reaguje na fakt, že jsem odmítla odejít na bázi dohody (28.8. mi dal vybrat, zda chci odejít dohodou nebo odvoláním). Po celou dobu svého působení v ČT jsem vždy vystupovala na obranu principu veřejné služby - a s tím je pro mě neslučitelné odejít tiše s tučným odstupným z veřejných peněz. Sama jsem navíc neviděla důvod opustit ČT kvůli svému veřejnému prohlášení. Proto jediným možným vyústěním situace bylo mé odvolání. I přesto, že jsem přijala v pátek 30.8. odvolávací dokument, byly činěny další pokusy jednat se mnou o dohodě, v různých variantách. Pokud nabídku dohody bude pan ředitel popírat, mohu jako příklad jeho jednání uvést toto: na páteční schůzku (30.8.), na níž jsem – na základě vývoje situace v předcházejících dnech - očekávala své odvolání z funkce, jsem si přivedla jako svědka svou právničku. Ta může dosvědčit, že jí byl odmítnut přístup na jednání, byli jsme tedy u něj jen sami dva s GŘ. Vím, že zaměstnavatel nemá povinnost právníka k tomuto úkonu připustit. Nicméně pokud by se pan ředitel nebál transparentnosti a chtěl mi pouze předat odvolávací dokument, jistě by býval neměl problém s její přítomností.

Teď jen několik poznámek k výsledkům divize. Máme za sebou start HbbTV - tedy interaktivní televize, včetně aplikace iVysílání (kde je pro diváky k dispozici více než 70 tisíc hodin videa v chytrých televizích). Dostali jsme pozvání realizovat workshop o Krizové mapě Česka využité poprvé při červnových povodních na globálním setkání televizních manažerů News Exchange 2013 v Marakéši. Zavedli jsme nový redakční styl a responsivní webdesign u hlavní webové stránky ČT.

To jsou jen některé příklady. Tyto projekty, stejně jako třeba multimediální pojetí LOH 2012 v Londýně či předtím má práce na ČT24 (vedení speciálů ČT24 v letech 2008-2011, Planeta Země 2011 a 2012 či spolutvorba konceptu Hyde Parku a jeho moderování) reprezentují jasně mé pojetí otevřené moderní televize. O naši zkušenost je zájem i v zahraničí.

S pokorou jsem o našich projektech vždy diskutovala s Vámi - diváky. Tvořili jsme je společně, Vy a náš tým. O tom je podle mě veřejná televize 21.století.

Každý z nás může udělat nějakou chybu. Důležité je, jak se k ní případně postaví. Svoji práci jsem se vždy snažila dělat zodpovědně a velmi mi na ní záleží. Na své funkci však nelpím a své představy budu ráda realizovat tam, kde pro ně bude prostor, a s lidmi, kteří o to budou stát. Stejně tak mi záleží na obraně principu televize veřejné služby, která není firmou, ale institucí se specifickou rolí. Manipulacemi ani případnou šikanou se zastrašit nenechám.