Metoda Markovič: Hojer. Na festivalu Serial Killer poprvé vyhrál český seriál

Šestý ročník přehlídky televizních a internetových seriálů v Brně ocenil dvě české novinky.

Metoda Markovič: Hojer

Václav Neužil, Sára Rychlíková, Petr Uhlík a Petr Lněnička v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Český true crime rekonstruující vyšetřování tehdejších elitních policistů diváky seznamuje s tématem psychologického profilování sériových vrahů a nabízí netradiční vhled do československých osmdesátých let. Foto: TV Nova

Brněnský festival Serial Killer, který se zaměřuje na kvalitní evropskou seriálovou tvorbu, vyhlásil v sobotu večer letošní vítěze. Nejlepším seriálem střední a východní Evropy mezinárodní porota jednomyslně zvolila sérii Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa, chystanou novinku platformy Voyo televize Nova. Vůbec poprvé v šestileté historii festivalu tak hlavní soutěž vyhrál český seriál. Jde o původní kriminální sérii, která líčí dopadení a usvědčení jednoho z nejděsivějších vrahů normalizačního Československa Ladislava Hojera legendou pražského prvního oddělení Jiřím Markovičem. Uvedeny byly první dva díly ze šesti a jak po projekci v brněnském Divadle na Orlí řekl ředitel vývoje obsahu TV Nova Michal Reitler, na Voyu se novinka objeví „po Novém roce“.

Petr Lněnička jako Jiří Markovič v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Petr Lněnička jako Jiří Markovič v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Petr Uhlík jako Ladislav Hojer v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Petr Uhlík jako Ladislav Hojer v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Michal Isteník a Vojtěch Kotek v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Michal Isteník a Vojtěch Kotek v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: TV Nova

Metoda Markovič: Hojer

Když se v říjnu 1981 najde blízko motolského potoka mrtvola ženy uškrcené punčochami, pražská mordparta vedená legendárním Jiřím Markovičem tuší, že má co do činění se sexuálním deviantem. Že jde o pouhý začátek příběhu vyšetřování jednoho z nejznámějších československých vrahů, který se zapsal do historie svým vyšinutým chováním i mimořádnou krutostí, tehdy ale neví nikdo. Ani sám Markovič, známý smyslem pro humor a lidským chováním i vůči těm nejhorším vrahům. Český true crime rekonstruuje vyšetřování tehdejších elitních policistů, a přichází tak se zdejším příspěvkem k oblíbenému žánru. Seznamuje s tématem psychologického profilování sériových vrahů a nabízí netradiční vhled do československých osmdesátých let.

  • režie: Pavel Soukup
  • scénář: Jaroslav Hruška
  • kreativní producent Voyo: Tomáš Hruška
  • hrají: Petr Lněnička, Petr Uhlík, Václav Neužil, Michal Isteník, Sarah Haváčová, Sára Rychlíková, Vojtěch Kotek

Oceněn byl tradičně také nejlepší internetový seriál. Cenu si letos od porotce a světového odborníka na tuto kategorii Joëla Bassageta odnesl webový počin Lowbudget v režii Jana Musila hledající odpověď na to, jestli může neúspěšný filmař natočit vysněný film díky umělé inteligenci. Hlavní roli ztvárnil Vladimír Škultéty.

Cenu Progressive Killer pro výjimečnou osobnost televizní tvorby s vlastní vizí a celoevropským přesahem letos od partnera ocenění Asociace producentů v audiovizi (APA) převzal slovenský producent Peter Badač.

Na sobotním slavnostním zakončení brněnské přehlídky byla k vidění novinka České televize, seriál Smysl pro tumor, remake stejnojmenné belgické série z roku 2018, která se na Serial Killeru představila předloni. Adaptace se ujal scenárista Matěj Podzimek, režie Tereza Kopáčová. V hlavní roli se představil Filip Březina.

Festival Serial Killer letos uvedl na 40 seriálů z 19 zemí, sekce Fokus se letos zaměřila na Finsko. V rámci odborného programu akce uvítala šedesátku domácích i zahraničních přednášejících. Jako spíkři vystoupili například bývalý ředitel HBO pro evropskou tvorbu Antony Root, ředitel vývoje největší komerční švédské televize TV4 a porotce Piodor Gustafsson či první mluvčí z USA, scenáristka Molly Nussbaum.

Sdílejte